Polacy stworzyli żebro z nylonu. Właśnie z sukcesem wszczepiono je pacjentowi w Bułgarii

Patrycja Wszeborowska
To jedna z pierwszych takich operacji na świecie. Sztuczne żebro wykonane w technologii druku 3D przez podgliwicką firmę 3DGence zostało wszczepione choremu na nowotwór pacjentowi w klinice Tokuda Hospital w Sofii.
Pacjentowi z nowotworową naroślą na żebrze wszczepiono sztuczny implant, który został wydrukowany technologią 3D przez polską firmę 3DGence. 123rf.com
Wydrukowana kość
Jak podaje „Rzeczpospolita”, bułgarscy chirurdzy właście zastąpili zdeformowaną nowotworowo kość żebrową 35-letniego pacjenta sztucznym implantem. Kość została wykonana z elastycznego i wytrzymałego nylonu oraz idealnie odwzorowana pod względem grubości i wygięcia dzięki drukowi 3D.

– To nowa era w rekonstrukcji ścian klatki piersiowej u pacjentów z guzami wymagającymi cięcia struktur kostnych. Użyty materiał okazał się kompatybilny z tkankami, a dokładność reprodukcji pozwala na duże resekcje i zastępowanie usuniętych kości za pomocą indywidualnie zaprojektowanych implantów– powiedział prof. Cwetan Minczew z sofijskiej kliniki.


Druk 3D w Polsce
Firma 3DGence posiada jedne z najbardziej konkurencyjnych drukarek 3D na świecie. Potencjał startupu wyczuł polski miliarder Michał Sołowow, który wykupił w zeszłym roku 100 proc. udziałów śląskiej spółki, o czym wspominaliśmy w INNPoland.pl.