Niebezpieczeństwo na wakacjach. Tysiące osób ranionych przez tę powszechnie używaną rzecz
Dane z amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich wskazują, że tysiące osób rocznie jest ranionych przez parasole plażowe. Spora część z nich ląduje w szpitalach.
Dane z amerykańskiej Komisji ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) wskazują, że w latach 2008-2017 ponad 31 000 osób było leczonych w szpitalach z powodu urazów, które powstały przez parasole plażowe.
Urazy mogą być śmiertelne, jak w przypadku kobiety, której źle zamocowany parasol przebił klatkę piersiową. Zdarzały się także sytuacje, gdzie parasol wbijał się turyście w oko, sięgając mózgu. Oczywiście część obrażeń miała znacznie lżejszy charakter.
Polacy oczekują tanich wakacji
Jeśli wyjeżdżamy na wakacje, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zwłaszcza, że większość Polaków decyduje się na sfinansowanie wakacji z własnych oszczędności. Statystyczny Kowalski wyda na urlop 1677 zł. Nieco bardziej rozrzutne są natomiast osoby w wieku 34-55 lat. W tej grupie średnia wyniosła niemal 2 tys. zł.
Ankieta pokazała również, w jaki sposób Polacy będą spędzać wolny czas. Najwięcej, bo 43 proc. ankietowanych, stwierdziło, że wybiera się nad morze. Duża część preferuje spędzanie czasu z rodziną (40 proc.) albo swoim partnerem (30 proc.).
Jeden dzień beztroskiego odpoczynku na plaży może nas kosztować ponad 4 tys. złotych. To więcej niż według GUS-u przeciętny Polak wydaje na zagraniczną wycieczkę. Wszystko zależy od tego, dokąd się wybierzemy.
Ranking najdroższych plaż przygotowała organizacja konsumencka Codacons. Według jej wyliczeń, włoskie wybrzeże to miejsce dla klientów z naprawdę grubym portfelem. Na pierwszy miejscu znalazła się Pietrasanta – niewielkie letnisko położone w północno-zachodniej cześć Toskanii. Za dzień plażowania zapłacimy tam dokładnie 1000 euro.