Strumień miliardów euro na świadczenia rodzinne w UE. Polska w pierwszej trójce

Patrycja Wszeborowska
Państwa członkowskie UE przeznaczyły w 2016 r. ponad 350 miliardów euro na świadczenia rodzinne; to 2,4 proc. unijnego PKB. Stanowiło to 9 proc. łącznych nakładów na opiekę socjalną – podał w piątek Eurostat. Polska znalazła się w ścisłej czołówce krajów, które wydają najwięcej pieniędzy na świadczenia rodzinne.
W 2016 roku kraje członkowskie przeznaczyły ponad 350 miliardów euro na świadczenia socjalne. Polska znalazła się w pierwszej trójce krajów o największych wydatkach na świadczenia rodzinne. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Wydatki na świadczenia socjalne
Jak podaje za Eurostatem PAP, kraj, który najwięcej wydaje na opiekę socjalną to Luksemburg – ponad 15 proc. Tuż za nim uplasowały się Estonia i Polska z wynikiem 13 proc. Nieco mniej na świadczenia rodzinne wydali Węgrzy (12 proc.).

Najmniej na opiekę socjalną przeznaczyły Grecja i Holandia (po 4 proc.) oraz Hiszpania i Portugalia (po 5 proc.)

W przeliczeniu na jednego mieszkańca
Najwyższą roczną wysokość świadczeń rodzinnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca również osiągnął Luksemburg (3 tys. euro). Następne były Dania (1,7 tys. euro), Szwecja (1,4 tys. euro), Niemcy i Finlandia (po 1,2 tys. euro). Unijna średnia wyniosła 690 euro.


Tylko w czterech krajach świadczenia rodzinne w przeliczeniu na jednego mieszkańca były niższe niż 200 euro - w Rumunii i Bułgarii (po 120 euro), na Litwie (150 euro) oraz w Grecji (170 euro). Jak podaje Eurostat, w Polsce ten wskaźnik jest o ponad połowę mniejszy od średniej unijnej, jednak nie podano dokładnej kwoty.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, według Michała Lipki z portalu Cinkciarz.pl, o rozszerzeniu programu 500+ o pierwsze dziecko, polski program zasiłków prorodzinnych stał się największym tego typu schematem transferów socjalnych na świecie