Polska wyśle górników na Księżyc i Marsa. Niedługo startują testy koparki pyłu księżycowego
Zdaje się, że Polacy mają świadomość tego, w czym są najlepsi. Teraz górnictwo ze Śląska przenoszą w kosmos. Mowa o specjalnych urządzeniach do eksploracji gruntów w kosmosie. Niedługo startują testy nowej koparki, która potencjalnie ma zostać wysłana na księżyc. Z kolei na Marsie NASA stara się ponownie uruchomić polskiego Kreta.
Testy koparki księżycowej rozpoczną się w lipcu – donosi Next Gazeta.pl. Jej celem jest pozyskiwani pyłu księżycowego. Ma to pomóc w przygotowaniu odpowiednich warunków dla przyszłych misji załogowych.
Nad urządzeniem pracują specjaliści z Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.
Koparka ma polecieć na Księżyc jeszcze przed 2025 rokiem.
Po roku 2025 możemy doczekać się polskiego astronauty
Jak pisaliśmy na początku roku w INNPoland kierujący ówcześnie Polską Agencją Kosmiczną dr Grzegorz Brona zapowiedział wtedy, że Polska może ponownie zaangażować się w załogowe misje kosmiczne.
Najprawdopodobniej to m.in. skromny budżet PAK uniemożliwia szybką realizację tego śmiałego planu. Roczny budżet PAK wynosi obecnie 10 mln zł, tymczasem wysłanie astronauty na stację kosmiczną to misja warta 40 mln euro.
Misja na Marsa
Kret, który wylądował w zeszłym roku na Marsie, służy do sprawdzania aktywności geologicznej planety. Sondę wyposażono między innymi w sejsmograf oraz urządzenie, które miało zbadać temperaturę pod powierzchnią Marsa.