Internet drwi z planu wysłania Polaka w kosmos. "PiS tym zarządza? Śmieszniejsze niż przekop Mierzei"

Polska Agencja Kosmiczna marzy o tym, by Polacy znów brali udział w załogowych misjach kosmicznych.
Polska Agencja Kosmiczna marzy o tym, by Polacy znów brali udział w załogowych misjach kosmicznych. Fot. Krzysztof Karolczyk / Agencja Gazeta
Kierujący Polską Agencją Kosmiczną dr Grzegorz Brona zapowiada, że Polska ponownie zaangażuje się w załogowe misje kosmiczne. Już po 2025 roku, a zatem w ciągu dekady, moglibyśmy doczekać się polskiego astronauty, następcy Mirosława Hermaszewskiego.


– Oprócz lotów bezzałogowych, dostarczania satelitów na orbitę, udziału w budowie Stacji Księżycowej również powinniśmy pomyśleć o zaangażowaniu się w przyszłości w tzw. Human Speceflight, czyli wysyłanie polskich astronautów w przestrzeń kosmiczną – cytuje deklaracje Brony Polska Agencja Prasowa.

Najprawdopodobniej to skromny budżet PAK uniemożliwia szybką realizację tego śmiałego planu. PAK przez najbliższe trzy lata dostanie z budżetu w sumie ok. 30 mln euro, tymczasem wysłanie astronauty na stację kosmiczną to misja warta 40 mln euro.

Internauci bezlitośni dla PAK
Ogłoszenie planów spotkało się z drwinami w mediach społecznościowych. "Polska Agencja Kosmiczna zarządzana przez ludzi PiS? Śmieszniejsze niż przekop mierzei lub budowa portu lotniczego" - pisze jeden z użytkowników Twittera."Państwo zadłuża się i nie ma na swoje pilne potrzeby, a podbój kosmosu się im marzy" - dodaje inny.Chińczycy w kosmosie
Jedynym sposobem zaoszczędzenia przez PAK jest współpraca z innymi instytucjami rozwijającymi programy kosmiczne. Dla Polski naturalnym sprzymierzeńcem powinna tu być Europejska Agencja Kosmiczna. Polacy mają możliwość szkolenia – na obiektach istniejących, modernizowanych lub takich, które dopiero powstaną – własnych i zagranicznych astronautów. Szef PAK liczy, że dałoby się w przyszłości „wymienić się przysługami”: Polska będzie szkolić astronautów, a EAK wyśle Polaka w kosmos.


Poza EAK w grę mogą wchodzić też amerykańska NASA czy Chińska Agencja Kosmiczna. Niewątpliwie, to ambicje tej ostatniej (która z sukcesem wysłała właśnie lądownik na „ciemną” stronę Księżyca, a w nieodległej przyszłości planuje misje załogowe na satelitę Ziemi i, być może, Marsa) sprawiają, że i Polacy chętniej marzą o podboju kosmosu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.