Tatusiowie w natarciu. Coraz więcej z nich decyduje się na urlop ojcowski
Trwający dwa tygodnie urlop ojcowski staje się w Polsce coraz bardziej popularny. W ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku z tego urlopu skorzystało 61,1 tys. osób – wynika z informacji podanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To aż o 2,3 tys. mężczyzn więcej niż przed rokiem.
Jak informuje serwis bankier.pl, na podstawie danych z resortu w okresie od stycznia do kwietnia tego roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. W zeszłym roku w tym samym okresie ojców na urlopie było 58,8 tys.
Urlop dla ojców trwa dwa tygodnie i można wykorzystać go w ciągu dwóch lat od narodzin dziecka. Jest płatny w stu procentach, a mężczyzna, który z niego skorzysta, dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
Urlop ojcowski przysługuje ojcom niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Ten drugi trwa maksymalnie 32 tygodnie. W pierwszych czterech miesiącach 2019 roku skorzystało z niego 2 tys. ojców w grupie 242,2 tys. rodziców.
Najwyższy zasiłek macierzyński
Jak pisaliśmy ostatnio w INNPoland.pl, najwyższy zasiłek macierzyński na Dolnym Śląsku to 21 tys. zł wypłacane co miesiąc. Jednak otrzymuje go nie matka, a wrocławski tata, który jest na urlopie rodzicielskim. Mężczyzna otrzymuje zatem 10 razy więcej niż średnia kwota tych świadczeń.