Zaostrzenie kar za podatki. Zmiany wchodzą w życie już od stycznia

Konrad Siwik
Grzywny za przestępstwa skarbowe będą wyższe. Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany, planuje podnieść kary do równowartości uszczuplenia podatkowego.
Będą wyższe kary za przestępstwa skarbowe. Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Gazeta
Oznacza to, że osoby, którym udowodni się oszustwo, będą musiały zapłacić należny podatek oraz grzywnę w wysokości co najmniej jego równowartościowi – o czym pisze Rzeczpospolita.

Można więc łatwo wyliczyć, że nowa karna stawka za przestępstwa wyniesie 200 procent. Chodzi o osoby, które zaniżyły lub nie zapłaciły podatku. Te zmiany mają zostać wprowadzone do 1 stycznia 2020 roku.

Swoje zdanie wyraził w gazecie Wojciech Krok, doradca podatkowy w kancelarii Parulski i Wspólnicy. – Być może zaostrzenie kar grzywien za przestępstwa podatkowe jest krokiem w dobrym kierunku, niemniej nowe przepisy powinny być tak sformułowane, by zapobiec nadużywaniu tak surowej kary – tłumaczy ekspert.


Jego zdaniem podatnik, który narazi Skarb Państwa na uszczuplenie, ale zapłaci podatek, nie powinien zostać ukarany grzywną w wysokości równej tej kwocie.

Niesprawiedliwe naliczenie podatku
Po wyborach w parlamencie ma być procedowana ustawa, która da prokuraturze praktycznie nieograniczone możliwości paraliżowania pracy przedsiębiorców, jeśli tylko uznają, że wymaga tego "interes społeczny". Takie przepisy mogą prowadzić do tragedii.

Trzeba tu przywołać historię z opublikowanego przez Onet reportażu. Po wieloletniej walce z fiskusem Adam, któremu niesprawiedliwie naliczono 50 tys. zł podatku, popełnił samobójstwo. Dopiero po jego śmierci sąd administracyjny uchylił decyzję Urzędu Skarbowego.

Na ścieżce legislacyjnej znajduje się już projekt ustawy o „odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary”. Gdyby weszła w życie, ustawa ta — dzieło Zbigniewa Ziobry — pozwoliłaby ukarać całe przedsiębiorstwo nawet wtedy, gdy nie można ustalić sprawcy przestępstwa.