Prędkość światła może być naprawdę… wolna. Ten film naukowca z NASA genialnie to obrazuje
Prędkość światła wydaje nam się szybka i niezauważalna. Jednak to zależy, od której strony patrzeć. W kosmosie prędkość światła jest dość wolna, co pokazuje świetny film stworzony przez planetologa z NASA.
Prędkość światła może być naprawdę wolna. Obrazowo ukazuje to film opublikowany na YouTube przez dr Jamesa O'Donoghue, planetologa z NASA. W wideo widzimy „rzeczywistą” prędkość światła i odległość, jaką pokonuje ono w przestrzeni kosmicznej.
Po powierzchni Ziemi światło krąży z prędkością 7,5 orbity na sekundę. Z kolei światło odbijające się od Ziemi i Księżyca trasę 384 400 km pokonuje w 1,255 sekundy. Przedstawiona na filmie prędkość nadal jest imponująco szybka.
•
Prawdziwie wolne oblicze prędkości światła ukazuje jednak prędkość, jaką pokonuje ono w podróży między Ziemią a Marsem. Aby dotrzeć na najbliższą planetę, odległą od Ziemi o 54,6 mln kilometrów, światło potrzebuje całych 3 minut i 2 sekund. Aż 8 minut i 17 sekund światło potrzebuje, by przebyć trasę od Słońca do Ziemi (149,6 mln kilometrów).