CD Projekt chwali się, ile zarobił. Przebił cztery wielkie spółki energetyczne... razem wzięte
CD Projekt RED podał wyniki finansowe za III kwartał 2019 roku i bardzo pozytywnie zaskoczył. Mało kto spodziewał się aż tak dobrych wieści - o 15 proc. przekroczyły one bowiem oczekiwania analityków. Dziś firma jest warta więcej niż cztery największe spółki energetyczne w Polsce łącznie, zaś wyniki najbardziej ciągnie w górę gra o Wiedźminie.
14,9 mln złotych – oto zysk na rękę, jaki udało się osiągnąć grupie kapitałowej CD Projekt w III kwartale 2019 roku. Sprzedaż wywindowała aż do 92,9 mln złotych, co oznacza, że względem zeszłego roku przychody firmy urosły o ponad 38 proc.
To więcej, niż przewidywali analitycy. Sądzili oni, że wynik CD Projekt uplasuje się na poziomie 12,9 mln złotych. Oczekiwania ośmiu biur maklerskich ankietowanych przez PAP Biznes wskazywały na zysk w wysokości 8,2 mln złotych do 20,3 mln złotych zysku netto. Z kolei przychody oceniano na 74,6 mln złotych.
Dobry wynik najbardziej ciągnie w górę sprzedaż gry Wiedźmin 3: Dziki Gon, która dostępna jest zarówno na sprzęt PC, jak i konsole (od niedawna na Nintendo Switch).
•
Jak zauważa Piotr Nielubowicz, wiceprezes ds. finansowych firmy, wyższe przychody były wynikową wzrostu sprzedaży Wiedźmina 3, pierwszych wysyłek wersji na konsolę Nintendo Switch oraz zwiększenia obrotów GOG.com.
Cyberpunk zapowiada się kolejnym hitem
Obecnie firma intensywnie skupia się na produkcji i promocją swojego najnowszego dzieła - Cyberpunk 2077.
– Rozpoczęliśmy wewnętrzne i zewnętrze testy gry oraz lokalizacje na poszczególne wersje językowe. Nie zwalniamy również tempa, jeśli chodzi o globalną kampanię promocyjną – mówi Nielubowicz, po czym wymienia miejsca, w którym zorganizowano pokazy Cyberpunka - Kolonia, Tokio, Mediolan, Moskwa, Melbourne, Paryż, Londyn, Zurych czy Berlin.
Świetne wyniki CD Projektu nie umknęły uwadze inwestorów. Na warszawskiej giełdzie grupa kapitałowa jest warta prawie 26 mld złotych, co plasuje jej wartość wyżej niż czterech największych spółkek energetycznych - PGE, Energa, Enea i Tauton - razem wziętych.
Sukcesy polskiego producenta gier wideo trochę drażniły autora sagi o Wiedźminie, Andrzeja Sapkowskiego. Mężczyzna toczy obecnie z firmą sądowy bój o pieniądze. Powołując się na niebywałą popularność serii gier o Geraltcie z Rivii, chce otrzymać od ich twórców 60 mln złotych.
Mimo to pisarz przyznał ostatnio, że cała sprawa go przerosła. Wspomniał również, że na obecnym etapie swojej kariery pieniądze nic dla niego nie znaczą.