Świąteczne hity atakują. Choć mamy ich dość, znane piosenki co roku zbijają majątek

Patrycja Wszeborowska
Pierwsze nuty „Last Christmas” zaczynają rozbrzmiewać w stacjach radiowych już na początku grudnia, a gdy nadchodzą święta Bożego Narodzenia wielu słuchaczy ma ich zwyczajnie dość. Mimo to co roku wielu z nas z niecierpliwością wyczekuje na świąteczne, znane już od lat hity. Na to samo czekają ich twórcy, którzy zarabiają na nich miliony.
Najbardziej znane świąteczne hity co roku przynoszą spory majątek swoim wykonawcom. YouTube.com / Mariah Carey
Świąteczne przeboje
Nie jest zaskoczeniem, że autorzy muzycznych przebojów zarabiają pieniądze na każdej swojej piosence puszczonej w stacji radiowej czy wykorzystanej w filmie. Nie inaczej jest z hitami świątecznymi, które stanowią niezmienną, globalną ścieżkę dźwiękową przed okresem Bożego Narodzenia.

Portal Capitalfm.com przypomniał, ile konkretnie zgarniają artyści, których piosenki w świątecznych odsłonach słuchacze polubili najbardziej. Wśród dziesięciu najbardziej dochodowych pojawiły się również nieoczywiste dla Polaków postacie.

97 tys. funtów rocznie za mało popularną na polskich playlistach piosenkę „Stay Another Day” zgarnia brytyjski boysband East 17. Nieco wyżej na liście uplasował się Cliff Richard, który na swoim świątecznym przeboju „Mistletoe and Wine”, napisanym w 1988 roku, zarabia 100 tys. funtów rocznie. Z kolei 102 tys. funtów każdego grudnia zarabia zespół The Pretenders, który w 1983 roku stworzył popularny w Wielkiej Brytanii utwór „2000 Miles”.

Znani, lubiani i... bogaci

Wynik 120 tys. funtów rocznie osiągnął piosenkarz Jon Lewy i jego piosenka
„Stop The Cavlry”, zaś świąteczny przebój Paula McCartneya pod tytułem „Wonderful Christmas Time” co roku osiąga dochód 260 tys. funtów. Wyżej od niego uplasował się Bing Crosby z utworem „White Christmas” z 1941 roku, który rocznie zarabia 328 tys. funtów.


Goni tym samym świąteczny przebój zespołu The Pogues „Fairytale of New York”, który rocznie zbija 400 tys. funtów, czyli tyle samo, ile jeden z najbardziej znanych hitów Mariah Carey „All I want for Christmas is You”. Utwór „Last Chistmas” śpiewany przez George'a Micheal'a co roku zarabia 470 funtów, jednak dochód z piosenki od czasów powstania przeznaczany jest na cele charytatywne.

Najbardziej kasowym hitem okazał się „Merry Christmas Everybody”, który co roku przynosi zespołowi Slade wyjątkowo dochodowy prezent gwiazdkowy w postaci 1 miliona funtów brytyjskich.

Co ciekawe, nadmiar piosenek bożonarodzeniowych szkodzi, ponieważ wywołuje złe emocje. Jak udowodnili naukowcy, przesłodzone, z założenia familijne i budowane na tym samym schemacie piosenki zaczynają się kojarzyć nie z radością i beztroską przebywania z rodziną lecz z rodzinnymi sprzeczkami czy sytuacją finansową.