Dodatkowa emerytura. Jak ją uzbierać?

Artykuł PR mBank.
Chociaż według statystyk Polacy oszczędzają znacznie chętniej niż chociażby dziesięć lat temu, wciąż jest to jedno z największych wyzwań dla domowego budżetu. Jeśli perspektywa życia na emeryturze jest jeszcze bardzo odległa, to jeszcze trudniej jest zacząć odkładać pieniądze już teraz. Na szczęście można skorzystać z rozwiązań, które pomogą nam w gromadzeniu kapitału.
123rf.com
Niedawne badanie Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych pokazało, że jakąkolwiek kwotę oszczędności odkłada regularnie niespełna połowa polskich gospodarstw domowych. Choć względem ostatnich lat jest to poprawa, to świadomość konieczności zgromadzenia dodatkowych środków na emeryturę jest nieduża. Wśród oszczędzających tylko niespełna 4% ankietowanych wskazało emeryturę jako główny cel gromadzenia pieniędzy.

A co najczęściej robimy z dodatkową gotówką? Co dziesiąty Polak zbiera ją w domu, a większość przelewa część wypłaty na specjalne konto bankowe lub rachunek oszczędnościowy. Jeśli uda się nam zebrać większą kwotę, najczęściej trafia ona na lokatę. Minusem tych rozwiązań jest niska efektywność. Z kolei gotówka przetrzymywana w domu jedynie traci na wartości wskutek inflacji. Wyższe wyniki zapewniają tylko odpowiednie rozwiązania finansowe.

Cel – emerytura
Do osób, które oszczędzają nieefektywnie lub mają problem z odkładaniem pieniędzy, wyszło z pomocą Państwo, tworząc dwa instrumenty: Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Środki wpłacane na dwa specjalne konta są inwestowane przez doświadczonych specjalistów rynku finansowego, a użytkownicy nie ponoszą opłat za otwarcie rachunku.

Te rozwiązania są skierowane do obywateli, którzy nie mają doświadczenia z inwestowaniem w akcje czy fundusze. Działanie na własną rękę może okazać się ryzykowne, dlatego warto powierzyć oszczędności profesjonalistom. Żeby jednak sukcesywnie oszczędzać pieniądze przez długi czas, IKE oraz IKZE mają swoje obostrzenia. Najpoważniejszym jest możliwość wypłaty dopiero po ukończeniu 60. roku życia lub po minimum pięciu latach od założenia rachunków. Po stronie korzyści, poza pomnażaniem na bieżąco majątku, jest możliwość odliczenia w corocznym zeznaniu podatkowym środków wpłaconych na IKZE.

Możliwość otwarcia IKE oraz IKZE daje na przykład usługa eMakler w mBanku. Nasze pieniądze powierzamy doświadczonym inwestorom, którzy dbają o bezpieczne i skuteczne zwiększanie naszych oszczędności. My w tym czasie mamy podgląd na stan naszych środków i możemy snuć przy tym plany na przyszłość

„Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej powinieneś szczegółowo zapoznać się ze specyfikacją danego instrumentu i rozważyć, czy jest on dla Ciebie odpowiedni, mając na uwadze Twoją wiedzę, doświadczenie w inwestowaniu w instrumenty finansowe, nastawienie do ryzyka oraz sytuację finansową.”