Przełomowe akumulatory IBM ze słonej wody zamiast metali ciężkich. Mają być znacznie wydajniejsze
Pokazana w tym tygodniu technologia IBM może być niebawem wykorzystana do produkcji baterii pozbawionych metali ciężkich. Zamiast nich w akumulatorach nowego typu miałby znaleźć się minerały pozyskiwane ze słonej wody. Zastosowanie tych substancji poprawia wydajność baterii, skraca czas ładowania, a także zwiększa poziom ich bezpieczeństwa.
Na ten moment baterie litowo-jonowe są kluczowe w dążeniu naszej cywilizacji do przejścia od zasilania paliwami kopalnymi do modelu zrównoważonej energii. Jednocześnie technologia ich produkcji aktualnie wiążę się z nieproporcjonalnie dużymi względem korzyści – kosztami humanitarnymi i środowiskowymi
Baterie są nieekologiczne i niehumanitarne
Niedawno międzynarodowa grupa adwokacka oskarżyła gigantów technologicznych o świadome czerpanie korzyści z wykorzystywania dzieci do wydobywania kobaltu w Demokratycznej Republice Konga. Dlaczego kobalt? To główny składnik baterii litowo-jonowych, obecnych w prawie wszystkich ładowalnych urządzeniach elektronicznych. Około 2/3 światowego wydobycia pochodzi z Konga.
Nowe baterie IBM zamiast kobaltu, czy niklu zawierają trzy substancje, które można wyekstrahować z wody morskiej. Po dodaniu do nich nowego rodzaju ciekłego elektrolitu badacze uzyskali zdumiewające wyniki w pierwszych etapach testów.
Wykazały one zdolność do szybszego akumulowania energii – nawet 80 proc. pełnego naładowania w 5 minut, a także gęstość mocy na poziomie 10 kW na litr oraz 800 Wh gęstości energetycznej na litr. To bardzo obiecujące parametry.
- To odkrycie ma znaczący potencjał dla akumulatorów samochodów elektrycznych. Głównie tam, gdzie w grę wchodzą takie kwestie jak łatwopalność, a także koszty i czas ładowania – napisał w swoim wpisie na blogu dr Young-HyeNa, kierownik działu innowacji IBM, który opracował akumulatory nowej generacji.
IBM nie jest jedyną firmą, która pracuje nad akumulatorem przyszłości. Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, kanadyjscy naukowcy przedstawili projekt baterii kwantowej, która mogłaby w nieskończoność przechowywać energię bez żadnych strat.