Nowa usługa Twój e-PIT rusza 15 lutego. Tak jakby, bo serwery ministerstwa finansów padły

Marcin Długosz
W sobotę 15. lutego rozpoczął się okres rozliczeń e-PIT. Zmiany w tym roku obejmą m.in. możliwość elektronicznej deklaracji PIT-28 oraz PIT-36, które dołączą do znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38. Po kilku godzinach działania strony, chwilę po południu serwery resortu nie wytrzymały zainteresowania i odmówiły posłuszeństwa. Strona chwilowo nie działa.
Ruszyła usługa Twój e-PIT Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Zainteresowanie serwisem Twój e-PIT przerosło oczekiwania architektów systemu. Serwery resortu nie wytrzymały obciążenia i odmówiły posłuszeństwa. Aktualnie strona jest niedostępna i takim oto komunikatem wita zainteresowanych złożeniem e-PIT-u.
Strona ministerstwa finansów nie wytrzymała zainteresowania i serwery odmówiły posłuszeństwaepit1.podatki.gov.pl


Jak informuje minister finansów, Tadeusz Kościński – Cały czas pracujemy nad rozwojem usługi Twój e-PIT, bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu. Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze.


Ponadto resort finansów poinformował o rekordowej liczbie 16 mln elektronicznie złożonych PIT-ów w roku 2019. Z kolei nowej usłudze Twój e-PIT zawdzięczamy aż 7 mln e-PIT-ów wysłanych przez osoby rozliczające się na formularzach PIT-37 i PIT-38. W tej ostatniej liczbie zawarte zostały wspólne deklaracje małżonków.

Nowocześnie i klasycznie
Oprócz rozliczenia rocznego PIT w usłudze Twój e-PIT, podatnicy będą też mogli złożyć deklaracje za pośrednictwem systemu e-Deklaracje oraz klasycznie – przy użyciu papierowych formularzy, dostępnych w każdym urzędzie skarbowym.

Resort poinformował także o nowych ułatwieniach, jakie przewidział na ten rok w ramach usługi Twój e-PIT.
– Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych.

Obok tego dodano, że PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. Wiadomo także, że PIT-36 oraz PIT-28 nie będą zawierać informacji dot. działalności gospodarczej.

Ulgi oraz kwoty do zwrotu
Według informacji płynących z komunikatu resortu finansów, kolejną nowością w usłudze Twój e-PIT w roku 2020 będzie ulga dla dzieci powyżej 18 roku życia, którą formularz uwzględni automatycznie. Zmniejszenie obciążenia fiskalnego dotyczy dzieci, które studiują lub doktoryzują się.

Podobnie będzie z wprowadzoną rok temu ulgą dla młodych, tj. dla osób do 26. roku życia, która będzie automatycznie wpisywana na podstawie informacji z PIT-11 w 25. wersji formularza.

– Jeśli podatnik nie złożył pracodawcy oświadczenia o objęciu jego przychodów ulgą w 2019 r. i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot przysługuje podatnikowi – czytamy w komunikacie resortu.

Na pewne ułatwienia mogą też liczyć osoby, w których PIT-ach pojawi się kwota do zwrotu, wynikająca z nadpłaty podatku. W usłudze e-PIT, już od końca lutego będzie widniała informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.

Rozpoczęta dzisiaj akcja składania PIT-ów za ubiegły rok potrwa tradycyjnie do ostatniego dnia kwietnia.