Mimo pandemii ceny mieszkań rosną. Tymczasem banki zaostrzają politykę dla kredytów

Patrycja Wszeborowska
Na obecną chwilę spadek cen na rynku mieszkaniowym z powodu pandemii jest jedynie odległym marzeniem. W życie wchodzi wręcz odwrotny scenariusz - ceny wciąż rosną, choć nie tak dynamicznie. W tym samym czasie banki mocno zaostrzają politykę dla kredytów hipotecznych.
Ceny mieszkań rosną, a banki zaostrzają politykę kredytową. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Ceny mieszkań rosną

Średnio ponad 657 tys. złotych trzeba zapłacić za nowe mieszkanie w Warszawie, jak wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl, przygotowanych dla portalu money.pl. Przeciętny metraż w stolicy to 62 metry kwadratowe.

Oznacza to, że warszawski metr kwadratowy kosztuje już średnio powyżej 10 tys. złotych, a dokładniej 10 583 złote. To o 0,8 proc. więcej niż przed miesiącem. Jeszcze większe podwyżki o około 2-proc. odnotowały nowe mieszkania w Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

Ostrzejsza polityka kredytowa

Optymistyczne nastroje nie opuszczają deweloperów mimo zaostrzenia przez banki polityki dla kredytów hipotecznych. Jak wynika z najnowszej kwartalnej ankiety NBP, przywoływanej przez portal businessinsider.com.pl, żeby pozwolić sobie na własne cztery kąty trzeba będzie zgromadzić więcej pieniędzy.


Banki, z obawy o wypłacalność swoich klientów, zwiększają wymagania dotyczące wkładu własnego. Coraz trudniej jest znaleźć instytucję, która byłaby gotowa na danie kredytu z ledwie 10 proc. wkładu. Obecnie na rynku takie kredyty oferują jedynie Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole i mBank.

Wiele innych banków zdecydowało się na podniesienie progu. Najwyższy jest w ING Banku Śląskim, który podwyższył wymagany wkład własny z 20 na całe 30 proc. Skutki tego już widać w danych dotyczących popytu na kredyty hipoteczne - w kwietniu spadł o 28 proc. rok do roku.

Polacy coraz niechętniej zaciągają również nowe kredyty gotówkowe. W porównaniu do marca 2019 r. w adekwatnym okresie bieżącego roku o ponad połowę spadła liczba przyznanych kart kredytowych (-50,1 proc.) oraz o niemal jedną trzecią liczba udzielonych kredytów gotówkowych (-24,9 proc.).