Musztarda tanieje? Zapłacisz więcej za drewno opałowe, spore podwyżki

Kamil Nowicki
Od 1 lipca weszła w życie nowa nowa matryca VAT. Część artykułów spożywczych potaniało, ale bardzo mocno podrożało drewno opałowe. W tym wypadku stawkę VAT podniesiono z 8 proc. na 23 proc. Czy to mocno dotknie nasze portfele?
W zbliżającym się sezonie grzewczym możemy zapłacić więcej za drewno opałowe. Stawka VAT wzrosła do 23 proc. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

Kto odczuje najmocniej?

Wraz ze zmianą matrycy VAT, stawka na drewno opałowe wzrosła, aż o 15 proc. Szczególnie w sezonie grzewczym część z nas może odczuć zmiany.

– Od lat 90. produkcja drewna w Polsce stale rośnie i ma się dobrze. Dodatkowo drewno opałowe jest najpopularniejszym surowcem energetycznym w gospodarstwach domowych, w skali kraju ustępuje tylko miejsce węglowi – zauważa w rozmowie z INNPoland.pl dr Anna Kucharska z Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

– Jeśli chodzi o konsumpcję samego drewna to w porównaniu do zeszłego roku spadła ona o 10 proc. Mimo wszystko drewno opałowe na rynku jest cały czas najtańszym nośnikiem energii cieplnej jeśli chodzi o produkcję 1 kWh. Dlatego opisywany surowiec jest najczęściej wykorzystywany przez najmniej zamożnych i to właśnie w nich może najbardziej uderzyć zmiana matrycy VAT, która wprowadza zwiększoną o 15 proc. stawkę VAT na drewno opałowe – dodaje doktor Kucharska.


Użytkownicy okazjonalni wykorzystujący drewno np. na działkach, ogniskach, czy w kominkach w znikomym stopniu odczują zmiany podatkowe.

Największym odbiorcą dlatego surowca są gospodarstwa domowe, które wykorzystują go do celów grzewczych. Jak twierdzi dr Kucharska, "po drewno sięgają także wielkoskalowe jednostki produkujące energię". Ekspertka uważa, że z punktu widzenia energetyki, jego zaletą jest to, że może być spalany w kotłach węglowych, w tym współspalany razem z węglem.

Popyt na drewno opałowe


Drewno opałowe jest wykorzystywane głównie w celach grzewczych. – Popyt znacząco zaczyna rosnąć w początkach sezonu grzewczego i trwa przez cały okres zimowy – dodaje dr Anna Kucharska.

Dodatkowo zauważa, że w ostatnim czasie rosły ceny węgla, co w dużym stopniu podniosło atrakcyjność drewna opałowego. Na przestrzeni ostatnich lat zwiększył się też popyt na drewno pod kątem pełnienia funkcji dekoracyjnej, na co może mieć wpływ popularyzacja kominków jako dodatku szczególnie w domkach jednorodzinnych. Z tego względu Lasy Państwowe odnotowały wzrost sprzedaży o 1/3.

Ceny drewna opałowego

Głównie na kształtowanie się cen drewna opałowego ma wpływ gatunek samego surowca i tym samym jego klasa wilgotności. Dopuszczalny poziom samej wilgotności wynosi 35 proc., aby uzyskać taki wynik zwykle trzeba poświęcić jeden rok na magazynowanie, co również podnosi koszt samego materiału. Dlatego najtańsze jest drzewo świeżo po ścięciu.

Na cenę ma również wpływ region, z którego pochodzi dane drewno. – Dla porównania, w rejonach Polski północnej średnia cena za metr sześcienny surowca iglastego wynosiła 100 zł w 2014 r., a aktualnie jest to ok. 123 zł. Droższe drewno opałowe o ok. 50-60 zł/m3 jest w południowej Polsce – tłumaczy nasza rozmówczyni. Ceny opisywanego surowca są stabilne i rosną proporcjonalnie do inflacji.

Czemu wyższy VAT na drewno opałowe?

– Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czemu tak mocno podniesiono stawkę VAT na drewno opałowe. W tym wypadku można również podejrzewać kwestię ekologiczną, związaną z ochroną środowiska. Drewno kiepskiej jakości wydziela dużo zanieczyszczeń. Dodatkowo obecna polityka klimatyczna promowana przez Unię Europejską ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w całej Wspólnocie – zauważa dr Kucharska.

Promowane są alternatywne źródła energii jak elektrownie wiatrowe, czy coraz to popularniejsza w naszym kraju fotowoltaika, technologia przetwarzająca światło słoneczne na energię elektryczną.