PFR zrobił czarną listę firm, którym nie wypłacił zapomogi. Oberwało się też uczciwym spółkom

Patrycja Wszeborowska
Jeśli są jakiekolwiek zastrzeżenia co do działalności firmy, np. jej rzetelności, Polski Fundusz Rozwoju może bez podania przyczyny kategorycznie odrzucić jej wniosek o pomoc finansową z tarczy antykryzysowej. Jednak na czarną listę nierzetelnych przedsiębiorców trafiają również te uczciwie działające.
PFR zrobił czarną listę firm, których wnioski o pomoc finansową z tarczy antykryzysowej odrzucił. Oberwało się też uczciwym Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta

Czarna lista firm w PFR

Dziś upływa termin, w którym mikro-, małe i średnie firmy mogą wystąpić do Polskiego Funduszu Rozwoju o zapomogę z tarczy antykryzysowej w związku z pandemią koronawirusa. PFR akceptuje prawie wszystkie wnioski – pomoc uzyskało 90 proc. firm, które się o nią ubiegały.

Co z resztą? Część trafia na tzw. czarną listę nierzetelnych przedsiębiorstw. Jak podaje „Rzeczpospolita”, jest na niej prawie 300 firm, których wnioski zostały kategorycznie odrzucone bez podania przyczyny. Wynika to z faktu, że PFR przed akceptacją dokumentu dokładnie sprawdza każdą firmę w rejestrach prowadzonych przez instytucje podatkowe, jak KAS, CBA czy ABW.


Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości – wniosek jest natychmiast odrzucany. Jednak ofiarą tego podejścia padają również uczciwe firmy. Dziennik przywołuje historię gliwickiej firmy Marketing reeksportującej samochody.

– Dopiero w czerwcu tego roku firma ustaliła, że w 2017 r. jeden ze znanych na rynku i kompleksowo zweryfikowanych dostawców sprzedał jej 33 nowe samochody, które - jak się okazało później - wcześniej zostały wykorzystane do wyłudzenia podatku w karuzeli VAT-owskiej. Firma Marketing nie była tego świadoma. Co istotne, spółka kupiła i sprzedała w 2017 r. ponad 8 tys. samochodów od wielu dostawców, zakup zaś tych 33 sztuk w niczym nie budził podejrzeń – opowiada dziennikowi Jan Furtas z firmy doradczej Crido.

Pomoc odrzucona bez przyczyny

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, firmy często po kilka razy składały wniosek o pożyczkę z PFR, ponieważ za każdym razem ich prośby były odrzucane bez podania przyczyny. Przedsiębiorcy składali je więc ponownie i znowu spotykali się z odmową, ponieważ nie wiedzieli, co mają poprawić w dokumentach.

Przedsiębiorcy, którzy uważają, że ich wniosek został rozpatrzony niesłusznie, mogą się odwołać od decyzji. Jeśli to nie przyniesie skutku, firma może odwołać do sądu powszechnego na zasadach ogólnych kodeksu cywilnego.