Daleki kuzyn R2-D2 w służbie zdrowia. Robot z Wrocławia chroni lekarzy przed zakażeniem

Grzegorz Koper
Czy daleki kuzyn R2-D2 pomoże w ujarzmieniu szalejącej pandemii? Spółka ControlTec z Wrocławia najwyraźniej sądzi, że jak najbardziej. Opracowała urządzenie, które już pracuje bezobsługowo w jednym z wrocławskich szpitali. Robot potrafi samodzielnie przywołać windę lub otworzyć drzwi.
Robot dezynfekujący w trakcie pracy. Fot. Łukasz Giza / materiały prasowe

Lampy UV-C czyli ultrafioletem w wirusa

Ekspozycja na światło ultrafioletowe jest znanym od lat sposobem na niszczenie zarazków. To dlatego lampy UV-C składają się na wyposażenie wielu ośrodków medycznych.

Badania ostatnich miesięcy ujawniły, że światło ultrafioletowe przyczynia się do niszczenia koronawirusa. Wrocławska spółka wykorzystała tę wiedzę i teraz szesnaście lamp zamontowanych na mobilnej platformie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. J. Gromkowskiego we Wrocławiu może dezynfekować pomieszczenie bez obecności personelu w strefie skażenia.

Zdolności maszyny

Oprogramowanie urządzenia pozwala na jego zdalną pracę. Zmniejsza to prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem przez pracownika i pozwala mu uniknąć długotrwałej ekspozycji na światło UV-C. Robot może być obsługiwany za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji na komórkę. Operator nie musi nawet znajdować się blisko maszyny, by nią skutecznie zarządzać.


To jednak nie koniec. Oprogramowanie urządzenia pozwala użytkownikowi na wiele więcej. Po zintegrowaniu go z siecią, robot może samodzielnie otworzyć drzwi czy przywołać windę. Potrafi też działać w grupie. A dzięki trzymaniu danych w chmurze, mapa pomieszczeń sporządzona przez jeden egzemplarz może być udostępniania innym robotom - dzięki temu wspólnie będą mogły oczyścić dany obszar.

Dezynfekcja poza szpitalem

Według konstruktorów robot znajdzie zastosowanie w wielu miejscach, nie tylko w szpitalach.
– Można wykorzystywać go do automatycznej, szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie – mówi Grzegorz Góral z ControlTec.

Pierwsze recenzje brzmią obiecująco. – Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń: zarówno diagnostycznych jak i dróg komunikacyjnych – mówi Magdalena Śliwińska z specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.

Wrocław aktywnie działa na froncie pandemicznym. Ostatnio opisywaliśmy historię firmy Genomtec - również z Wrocławia - która opracowała testy z przełomowo krótkim oczekiwaniem na wynik.