Nie chcesz być śledzony i podsłuchiwany przez swój telefon? Lepiej wyłącz te 4 funkcje

Kamil Nowicki
Nie od dziś wiadomo, że internetowi giganci cały czas nas śledzą. I mimo że Asystent Google potrafi w znaczący sposób pomóc w naszej codzienności, to dobrze wiedzieć, które funkcje warto w nim wyłączyć. Dzięki temu korzystając z narzędzia zyskamy na przykład więcej prywatności.
Korzystanie z Asystenta Google można ulepszyć wyłączając funkcje, które nas śledzą. unsplash.com
Prezentujemy listę funkcji Asystenta Google, które warto wyłączyć, aby zwiększyć swoją prywatność oraz ulepszyć korzystanie m.in. z Google Home.

Nagrywanie naszego głosu

Wielu użytkowników nieświadomie zgadza się na nagrywanie przez urządzenie swojego głosu. Sprawdź, czy nie jesteś jedną z tych osób i czy wyraziłeś zgodę na zapisanie nagrań. Cofając ją, twoje nagrania nie trafią do analizatorów w celu ulepszenia algorytmów Google.

Istnieje również możliwość ustawienia, jak długo będą przechowywane nasze nagrania, możemy także usunąć je ręcznie. Zrobimy to w ustawianiach aplikacji, a dokładnie w sekcji dane w Asystencie - "nagrania audio" lub korzystając z tego linka.

Kontrola aktywności

Nie każdy z nas lubi się dzielić swoją aktywnością. Dotyczy to również Asystenta Google, który zbiera informacje dotyczące witryn i aplikacji, z których korzystamy na koncie Google.


Tę funkcję ograniczymy w ustawieniach asystenta głosowego, wybierając trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu, a następnie przechodząc do "elementów sterujących aktywnością Google" . Tam będziemy mogli wskazać jakami informacjami chcemy - lub też nie - dzielić się z firmą Google.

Wciąż nasłuchuje

Asystent Google może w ciągu dnia nasłuchiwać naszych rozmów. I wcale nie musimy wypowiedzieć słów "Hej Google", by to robił. Może to się okazać mało praktyczne - zwłaszcza przy korzystaniu z Google Home. Asystent może bowiem odczytać pytanie, które skierujemy do innej osoby przebywającej w pomieszczeniu.

Aby to zmienić, musimy przejść do ustawień asystenta i wybrać opcję "ciągła rozmowa". W ten sposób wyłączymy nieustanne nasłuchiwanie.

Stała gotowość "Hej Google"

Czasami czułość Asystenta Google może być za mocna. Szczególnie irytujące może się to okazać, kiedy korzystamy z głośników Google Home. System może wręcz mylnie odbierać wypowiadane przez nas słowa w otoczeniu domowym.

Warto to zmienić przechodząc do ustawień asystenta, a następnie przejść do karty "Asystent", gdzie znajdziemy opcję czułość "Hej Google".

Warto dodać, że Google stanął na wysokości zadania, ponieważ rozpoznaje m.in. język polski, czego z kolei nie potrafi konkurencyjne Siri znajdujące w produktach Apple. Asystenta Google można wykorzystać również do sterowania we wspomnianej aplikacji Google Home, z którym są kompatybilne specjalne głośniki rozpoznające naszą mowę.