Nawet nie wiesz, jak może ci się przydać. 5 problemów, które faktoring rozwiąże w twojej firmie

Dawid Wojtowicz
Jaki problem spędza sen z powiek biznesowi na całym świecie? Płynność finansowa. Aż 1/3 przedsiębiorców obawia się o swoją zdolność do terminowej spłaty bieżących zobowiązań. W Polsce ten lęk ma uzasadnione podstawy. 2/3 właścicieli firm w naszym kraju boryka się bowiem z opóźnionymi płatnościami od swoich kontrahentów. A bez częstych wpływów trudno regulować punktualnie przychodzące wydatki.
Faktoring to uzyskanie gotówki po sprzedaży towaru lub wykonaniu usługi dzięki środkom przekazanym przez faktora. Taka forma finansowania płynności finansowej pozwala zaradzić najczęstszym problemom, z jakimi zmagają się firmy w Polsce Materiały prasowe / Bibby Financial Services
Ponieważ płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników bezpośrednio wpływających na kondycję firm, przedsiębiorcy muszą chwytać się narzędzi, które zapewnią im poduszkę finansową, pomagając przetrwać zwłaszcza okresy zatorów płatniczych. Jednym z takich rozwiązań jest faktoring, czyli uzyskanie gotówki po sprzedaży towaru lub wykonaniu usługi dzięki środkom przekazanym przez faktora.

W telegraficznym skrócie usługa ta sprowadza się do sfinansowania faktury przez zewnętrzną firmę faktoringową (taką jak np. Bibby Financial Services). Przedsiębiorca, po otrzymaniu środków pieniężnych na swoje konto, może swobodnie dysponować środkami, regulować swoje zobowiązania, płacić podatki czy raty leasingowe, natomiast jego kontrahent należność za fakturę reguluje bezpośrednio u faktora. Dlaczego warto dopisać do transakcji kolejny podmiot? Po to, aby wygodnie rozwiązać poniższe problemy, które trapią niejedną firmę.

Konkurencja

Jest takie powiedzenie: "Konkurencja nigdy nie śpi". Klient zawsze pójdzie tam, gdzie zaoferuje mu się nie tylko najlepszy stosunek jakości do ceny, ale także komfort przeprowadzania transakcji. Duzi i wymagający kontrahenci oczekują często dłuższych terminów płatności za towar czy usługi. Firmy, które "szczypią się" i potrzebują jak najszybszych wpływów, tracą więc przewagę konkurencyjną.
Materiały prasowe / Bibby Financial Services
Ich wizerunkowi w oczach kontrahentów szkodzi też szczególnie sytuacja, gdy nie mogą zająć się kolejnym zleceniem z powodu braku środków na zakup potrzebnego sprzętu czy materiałów koniecznych do realizacji nowego projektu. Faktoring umożliwia firmie wejście w posiadanie środków finansowych już dzień po przekazaniu faktury faktorowi, co automatycznie podnosi jej konkurencyjność rynkową.

Kontrahent

Jeśli ktoś prowadzi firmę, raczej nie żali się ze swojej kondycji finansowej przyszłemu kontrahentowi. Ale skoro i kontrahent jest przedsiębiorcą, to on również nie będzie wykładał wszystkich kart na stół. Bywa więc i tak, że zawarty kontrakt okazuje się katastrofalny w skutkach dla płynności finansowej przedsiębiorstwa, ponieważ zlecająca strona sama przeżywa kłopoty finansowe i ociąga się ze spłatą zobowiązania.


Na ten problem faktoring również może okazać się receptą. Poza finansowaniem faktur usługa ta często oferuje dodatkowo ocenę ryzyka współpracy z nowym kontrahentem. Dzięki wsparciu ze strony firmy faktoringowej przedsiębiorca ma możliwość sprawdzenia kondycji finansowej potencjalnego kontrahenta i upewnienia się, do jakiej kwoty może bezpiecznie sprzedawać towar.

Pensje

Przedsiębiorca, który nie wypłaca pracownikom pensji na czas, powinien zapaść się ze wstydu pod ziemię. Niestety, jest to dość częste zjawisko na polskim rynku. Wynagrodzenia stanowią sztywny wydatek w budżecie firmy, ale stojący pod ścianą przedsiębiorcy, mając do wyboru np. opłacenie kosztów eksploatacyjnych biura czy przelanie pensji pracownikom, wybiorą pierwszą opcję, aby firma mogła w ogóle gdzie funkcjonować.
Materiały prasowe / Bibby Financial Services
Oczywiście rodzi to słuszne frustracje wśród załogi, co z czasem i tak prowadzi do rozkładu firmy, bo trudno mówić o płynności finansowej, gdy nie ma ludzi, którzy na nią pracują. Faktoring pozwala uwolnić gotówkę zamrożoną w fakturach z długim terminem płatności i przeznaczyć ją nie tylko na wynagrodzenia, ale i koszty związane z rekrutacją, transportem czy zakwaterowaniem pracowników.

Innowacje

W Polsce innowacyjność jest odmieniana przez wszystkie przypadki, ale gdy popatrzymy na statystyki, obraz naszego kraju pod tym względem nie jest już tak kolorowy. Niewykluczone, że jedną z przyczyn są kłopoty rodzimych firm z płynnością finansową. Gdy trzeba wybierać między sztywnymi wydatkami a inwestycją w innowacje, wybór jest prosty – przecież nowatorskie rozwiązania mogą poczekać na lepsze czasy.

Na takim podejściu cierpi jednak cała gospodarka, która w obszarze innowacyjności zostaje w tyle za innymi krajami. Faktoring może zmienić ten stan rzeczy. Korzystająca z niego firma uzyskuje bowiem środki niezbędne do projektowania i wdrażania innowacji. Regulując terminowo swoje zobowiązania finansowe, przedsiębiorstwo może, zamiast walczyć o przetrwanie, wejść na ścieżkę rozwoju.

Negocjacje

Coś za coś. Taka reguła leży u podstaw biznesowych negocjacji. Jeśli przedsiębiorcy zależy na obniżeniu kosztów, musi drugiej stronie zaproponować coś w zamian. Natychmiastowa płatność gotówką to bardzo silny argument negocjacyjny, zwłaszcza w rozmowach z dostawcami, dla których odroczone płatności są dużym obciążeniem, jako że również wpływają na ich płynność finansową.
Materiały prasowe / Bibby Financial Services
Firma, która korzysta z faktoringu, ma możliwość zaproponowania dostawcy zapłaty gotówką. Na rynku przyjęło się, że za taką formę płatności przedsiębiorca może domagać się pewnego rabatu. Upusty oferują często np. dostawcy paliwa, z których usług korzystają firmy z własną flotą transportową. Taki rabat ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – może pokryć z nawiązką koszty samego faktoringu.

Artykuł powstał we współpracy z Bibby Financial Services