Rząd będzie mógł śledzić konta. Resort Finansów tłumaczy kontrowersyjne przepisy walką z terroryzmem

Natalia Gorzelnik
– Rząd będzie mógł zbierać informacje dotyczące naszych otwartych i zamkniętych rachunków, ale nie będzie mógł sprawdzić stanu naszego konta – tłumaczy Marcin Stec z Ministerstwa Finansów. Przepisy dotyczące System Informacji Finansowej mają pojawić się w drugim kwartale przyszłego roku. I służyć walce z terroryzmem.
System Informacji Finansowej ma pomóc w walce z terroryzmem. Fot. Sergiusz Pęczek / Agencja Gazeta
– Obowiązek stworzenia systemu monitorowania rachunków bankowych, maklerskich czy skrytek nakładają na nas unijne dyrektywy. Takie narzędzie od wielu lat mają już Niemcy i to na nich wzorowane przepisy UE – mówi dla Business Insider Polska Marcin Stec, dyrektor departamentu informacji finansowej w Ministerstwie Finansów.

Czytaj więcej: Rząd PiS chce wiedzieć, gdzie Polacy trzymają pieniądze. Na potrzeby m.in. policji i skarbówki

Jak podkreśla ekspert, system pozwoli zweryfikować jedynie, czy ktoś ma rachunek i gdzie. Rząd nie będzie mógł sprawdzić stanu konta czy w jakie aktywa ktoś inwestuje.

Walka z terroryzmem




– Po zamachach we Francji i Belgii zdiagnozowano, że były one realizowane z wykorzystaniem systemu finansowego i za pośrednictwem często niewielkich kwot, które szybko krążyły po rachunkach – mówi Marcin Stec.

– Komisja Europejska stwierdziła, że brak możliwości szybkiej identyfikacji rachunków bankowych wykorzystywanych do sfinansowanie i przygotowania zamachów, był kluczowym czynnikiem, który uniemożliwił służbom udaremnienie ich – tłumaczy ekspert.

Nowy system ma umożliwić Wspólnocie szybkie sprawdzenie, czy środki służące do finansowania terroryzmu przeszły przez system bankowy danego kraju. – Jeśli np. dostaniemy teraz pytanie z Francji o to, czy podejrzewana u nich o terroryzm osoba ma w Polsce rachunki bankowe, to musimy wysłać zapytanie do około 600 banków i instytucji finansowych. Nowy system znacznie ten proces usprawni – mówi dla portalu dyrektor departamentu informacji finansowej MF.

System Informacji Finansowej

Nowy system posłuży w realizacji ustawowych zadań sądów, prokuratury i służb. Będą mogły z niego korzystać m.in.: policja, CBA czy Krajowa Administracja Skarbowa. Na stronie KPRM możemy przeczytać m.in., że proponowane rozwiązania zmniejszą koszty funkcjonowania oraz obciążenia biurokratyczne organów administracji publicznej oraz instytucji finansowych i innych podmiotów gospodarczych.

Przypomnijmy, w lutym b.r. skarbówka uzyskała uprawnienia do blokowania kont. To dzięki wprowadzeniu systemu monitorowania rachunków bankowych pod kątem wyłudzeń podatkowych, tzw. STIR.

Czytaj więcej: Skarbówka zablokuje ci konto bankowe. Właśnie dostała zielone światło