Te branże mogą być szczególnie odporne na brak gotówki. Czy łączy je wspólny mianownik?

Dawid Wojtowicz
Z faktoringu w Polsce często korzystają firmy transportowe, hurtownie, agencje pośrednictwa pracy i przedsiębiorstwa z branży drzewnej. Materiały prasowe / Bibby Financial Services
Wykonujesz profesjonalnie swoją pracę, po czym wystawiasz klientowi fakturę i... musisz czekać kilka tygodni na należną ci zapłatę. Szkoda że tyle czasu nie masz na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia firmy. Stresujące? To wiedz, że są branże, którym takim "finansowy stres" towarzyszy na okrągło. Gdyby nie wsparcie takich firm jak Bibby Financial Services, niektóre z nich już dawno musiałyby zwinąć żagle.

Jak wynika z opublikowanego we wrześniu tego roku badania Bibby MSP Index 2020, w Polsce blisko 45 proc. przedsiębiorstw boryka się z chronicznie niedomagającą płynnością finansową, której przyczyna tkwi w opóźnionych płatnościach za wystawione kontrahentom faktury. Najgorsza sytuacja panuje w takich sektorach jak m.in. transport, sprzedaż hurtowa, pośrednictwo pracy czy przetwórstwo drewna. Te wydawałoby się odległe od siebie branże wiele ze sobą łączy.

Opóźnienia w płatnościach i faktoring

Na płaszczyźnie finansowej takim wspólnym mianownikiem są niemałe koszty ponoszone przed lub w trakcie realizacji zlecenia przy jednoczesnym długim oczekiwaniu na zapłatę za wykonane usługi. Do takich wydatków zalicza się nakłady na paliwo, wynajem powierzchni magazynowych, koszty rekrutacyjne nowych pracowników czy zakupy surowców do produkcji. Tymczasem terminy płatności na wystawianych przez te firmy fakturach sięgają 90, a niekiedy nawet 120 dni.


Kolejnym spoiwem przedsiębiorstw należących do tych sektorów jest więc instrument finansowy, przy pomocy którego starają się one wyjść na prostą. Mowa o faktoringu, czyli finansowaniu faktur przez zewnętrzną firmę (faktora), dzięki czemu faktorant (firma korzystająca z tej usługi) może liczyć na natychmiastowe otrzymanie środków za sprzedany towar czy wykonaną usługę.

Faktoring dla firm transportowych

– Jednego jestem pewien. Nigdy nie bylibyśmy w tym miejscu, w którym jesteśmy obecnie, gdyby nie pomoc ze strony Bibby Financial Services – ocenia Łukasz Grajcar, prezes Imex Logistics. Założona pod koniec 2010 roku firma transportowa na początku działalności posiłkowała się usługami, jakie na polskim rynku od blisko dwóch dekad świadczy wywodząca się z Wielkiej Brytanii firma faktoringowa.
Płynne funkcjonowanie branży transportowej utrudniają "zamrożone" w fakturach pieniądzeMateriały prasowe / Bibby Financial Services
Branża transportowa to ciężki kawałek chleba. Z jednej strony wymaga od przedsiębiorców dużych inwestycji związanych z np. wejściem na rynki zagraniczne. Z drugiej bieżące prowadzenie działalności utrudniają jej "zamrożone" w fakturach pieniądze, przez co firmy transportowe często nie mają środków, z których mogłyby pokryć koszty paliwa czy rat leasingowych. Faktoring pomaga rozwiązać te wszystkie problemy.

Usługi faktoringowe dla hurtowni i agencji pracy

Przed podobnymi dylematami stają hurtownie. Zajmujące się sprzedażą hurtową podmioty obsługują setki, jeśli nie tysiące kontrahentów, którzy często się zmieniają. Wielu z tych odbiorców oczekuje jednak długich terminów płatności. Dzięki finansowaniu w ramach faktoringu hurtownie mogą nie tylko przyspieszyć spływ płatności, ale także wzmocnić swoją przewagę konkurencyjną na rynku.

Faktoring to dobre rozwiązanie również dla firm rekrutacyjnych, agencji pracy tymczasowej i firm wynajmu pracowników. Dzieje się tak, ponieważ firmy z sektora pośrednictwa pracy ponoszą nieraz znaczne koszty na etapie rekrutacji pracowników, a wynagrodzenia zatrudnionym osobom muszą wypłacić, zanim klienci, dla których prowadzona była rekrutacja, opłacą faktury.
– Korzystając z faktoringu, uzyskaliśmy wsparcie gwarantujące poczucie bezpieczeństwa, a także stabilności – komentuje Michał Abramski, prezes SaS Logistic. Dla jednej z największych polskich agencji zatrudniających obcokrajowców usługi Bibby Financial Services okazały się przepisem na wzrost sprzedaży i szybki rozwój przedsiębiorstwa poprzez pozyskanie nowych strategicznych klientów.

Faktoring a branża drzewna

– Bez wsparcia faktoringu na pewno nie utrzymalibyśmy się na rynku francuskim – przyznaje z kolei Marek Koniuszek, współwłaściciel Eko-drew, przedsiębiorstwa zajmującego się przetwórstwem drewna. Obecna na polskim rynku od 1996 roku firma większość swoich produktów eksportuje do Francji, kraju "słynącego" ze zwyczaju fakturowania na zasadzie dłuuugich terminów płatności.
Branża drzewna charakteryzuje się dużą sezonowością, a rozwijający ją przedsiębiorcy muszą często płacić gotówką za zakup surowcaBogdan Mircea Hoda / 123rf.com
Branża drzewna ma swoją specyfikę. Poza tym, że charakteryzuje się dużą sezonowością, a rozwijający ją przedsiębiorcy muszą często płacić gotówką za zakup surowca, nawiązuje coraz silniejsze kontakty handlowe z zagranicznymi partnerami. Jednak główną barierą wejścia na obce rynki są dla niej sięgające kilka miesięcy terminy płatności. Pomocny w tej ekspansji okazuje się więc faktoring.

Firmy transportowe, hurtownie, agencje pośrednictwa pracy, powiązani z przemysłem drzewnym producenci, a także inne biznesy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) mogą poprawić swoją płynność finansową, korzystając z faktoringu pełnego, niepełnego, transportowego, eksportowego i odwróconego. Więcej informacji o tych narzędziach wsparcia można znaleźć pod tym adresem.

Artykuł powstał we współpracy z Bibby Financial Services