Lubisz wieczorny relaks przy lampce wina? Niestety, mamy dla ciebie złą wiadomość

Katarzyna Florencka
Wieczorami relaksujecie się pod kocem z książką i lampką wina? A może lubicie wypić je do obiadu, śmiejąc się, że "Francuzi tak robią i nic im się nie dzieje"? Niestety, najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez europejskich kardiologów sugerują, że możecie się nabawić w ten sposób problemów z sercem.
Niewielkie ilości alkoholu również szkodzą zdrowiu – sugerują najnowsze europejskie badania. Fot. Pexels / Burst

Wpływ alkoholu na zdrowie

O tym, że duże ilości alkoholu bardzo negatywnie wpływają na nasze organizmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadku małych porcji opinie zaczynają się różnicować. Wiele osób jest wręcz przekonanych, że codzienne picie niewielkich ilości alkoholu może organizm wzmocnić. Jak jest naprawdę?

Czytaj także: Małpki z winem nową modą wśród Polaków. Ale tych nie pijemy przed, lecz po pracy

Postanowiło sprawdzić to Europejskie Stowarzyszenie Kardiologiczne, analizując stan zdrowia 108 tys. osób ze Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Włoch. O wynikach badania, opublikowanych w specjalnym raporcie, pisze serwis Business Insider. Jak się okazuje, alkohol – nawet jeśli mowa o niewielkich ilościach – może mieć zły wpływ na nasze zdrowie.


Naukowcy ustalili, że u osób, które codziennie spożywają porcję alkoholu odpowiadającą jednemu piwu lub jednemu kieliszkowi wina, o 16 proc. (w porównaniu z abstynentami) zwiększa się ryzyko wystąpienia nieregularnego tętna w ciągu najbliższych 14 lat. A to schorzenie może prowadzić np. do wylewów.

Ile piją Polacy?

Jak pisaliśmy niedawno w INNPoland, pandemia Covid-19 spotęgowała nasze złe nawyki. 45 proc. palaczy sięga po papierosa częściej, a niemal co trzeci Polak przybrał w zeszłym roku na wadze. Co prawda alkoholu pijemy nieco mniej – jednak wydajemy na niego więcej pieniędzy.

Coraz bardziej przekonujemy się też do wina. Z danych Nielsena wynika, że od listopada 2019 do października 2020 rynek win stołowych urósł o 9 proc. (do 2,3 mld zł), ilościowo natomiast sprzedaż wina wzrosła o 6 proc. Aż o 16 proc. wzrosła sprzedaż win musujących – wydaliśmy na nie 555 mln zł.