Ruszyła kolejna odsłona tarczy antykryzysowej. Oto wsparcie, z którego można skorzystać

Katarzyna Florencka
Powrót świadczenia postojowego dla niektórych branż, zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS i nowe dotacje – to narzędzia pomocowe dla przedsiębiorców, które znalazły się w kolejnej, 7. już odsłonie tarczy antykryzysowej. Poniżej tłumaczymy, kto może ubiegać się o pomoc od rządu.
1 lutego ruszyła Tarcza 7.0. Dla kogo przeznaczona jest rządowa pomoc? Fot. naTemat
1 lutego ruszyła tzw. Tarcza 7.0, przeznaczona dla przedstawicieli branż, które odniosły straty z powodu najnowszego lockdownu gospodarki. Warto pamiętać, że przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc tylko elektronicznie, przez platformę PUE ZUS.

Czytaj także: Wykluczyli ich z tarczy przez pomyłkę. Od pół roku nie naprawili błędu

Tarcza 7.0 – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

W ramach najnowszej tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się o kilka różnych form pomocy. Jak przypomina PAP, jest ona skierowana m.in. do hoteli, restauracji, obiektów kulturalnych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, sprzedawców detalicznych żywności na straganach i targowiskach.

Ponowne świadczenie postojowe

Jedną z nich jest ponowne świadczenie postojowe. Przysługuje ono osobom prowadzącym działalność gospodarczą, których rodzaj przeważającej działalności na dzień 30 listopada 2020 r. oznaczony był kodem PKD wymienionym w tzw. Tarczy antykryzysowej 7.0.


Jak podaje ZUS, w zależności od kodu PKD ponowne świadczenie postojowe przysługuje jedno- lub dwukrotnie. Wypłacane będzie w takiej samej wysokości co wcześniejsze świadczenie postojowe (2 080 zł lub 1 300 zł).

Wniosek o ponowne postojowe można składać od 1 lutego 2021 r. Powinien trafić do ZUS najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

Zwolnienie ze składek ZUS

Przedsiębiorcy mogą też ubiegać się o zwolnienie z ZUS za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. Aby jednak skorzystać ze zwolnienia, musi spełnić kilka warunków. Przede wszystkim przedsiębiorca musiał być zgłoszony w ZUS jako płatnik składek przed 1 listopada 2020 r.

Narzędzie to przeznaczone jest dla firm, których przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w miesiącu poprzednim lub w analogicznym miesiącu roku poprzedniego,

Aby uzyskać zwolnienie z ZUS, trzeba przekazać do końca lutego deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. Sam wniosek należy złożyć do 31 marca.

Dofinansowanie dla pracowników

Kolejną dostępną dla firm formą pomocy jest wypłata z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników na trzy miesiące.

Wnioski można składać do 31 marca. Aby otrzymać tę pomoc, musimy udowodnić, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy przychód firmy spadł o co najmniej 40 proc.

Dotacja 5 tys. zł

Mikroprzedsiębiorcy i małe firmy, których przychód w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku był o co najmniej 40 proc. niższy niż w "odpowiednim okresie porównawczym", mogą natomiast składać wniosek o jednorazową dotację 5 tys. z Funduszu Pracy.

W tym wypadku pomoc przyznawana jest przez starostę – i może pokryć bieżące koszty działalności firmy.

Czytaj także: Rząd pozbawi tarcz otwierające się biznesy? Nie tak prędko, są wątpliwości prawne