Rząd już przestaje się czaić w sprawie wieku emerytalnego. "Będziemy pracowali do 70-tki"

Mateusz Czerniak
Główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju – który jest spółką Skarbu Państwa – stwierdził, że "w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny i mając 60-70 lat nadal wielu z nas będzie pracować". Skoro takie słowa padają z ust eksperta państwowej spółki, to można przypuszczać, że rząd rozważa opcję podwyższenia wieku emerytalnego.
Rząd może zdecydować się na podwyższenie wieku emerytalnego. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
– Zapomnijmy o wieku 60 czy 65 lat jako momencie schodzenia z rynku pracy. Ta cezura pochodzi z realiów demograficznych połowy XX wieku. Mamy spore szanse dożyć wieku 80 lat, a to by oznaczało, że łącznie z okresem nauki połowę życia spędzalibyśmy nieproduktywnie dla gospodarki, i ktoś musiałby nas finansować. To jest nie do utrzymania – powiedział w wywiadzie dla 300gospodarka.pl Paweł Dobrowolski, główny ekonomista PFR.

Wyższy wiek albo jeszcze niższe emerytury?

Ekspert dodał, że "obecni 30, 40, a nawet 50-latkowie będą żyli dłużej i w lepszym zdrowiu, zatem nie ma powodu myśleć, że będą niezdolni do pracy".


– Jestem przekonany, że w najbliższej dekadzie, może dwóch, wyjdzie z użycia oficjalny wiek emerytalny. Mając 60, czy 70 lat nadal wielu z nas będzie pracować. Na szczęście z badań wychodzi, że starsi ludzie na całym świecie chcą pracować dłużej – stwierdził Dobrowolski.
Portal Business Insider Polska zauważył natomiast, że według raportu Instytutu Emerytalnego pt. "Przyszłość emerytalna", w przypadku utrzymania obecnego systemu emerytalnego, może on utrwalić niski poziom życia wśród ludzi w wieku emerytalnym.

PiS zmienia narrację w sprawie wieku emerytalnego

Swoimi prognozami na temat tego, na jakie emerytury mają szanse liczyć dzisiejsi młodzi dorośli, podzieliła się ostatnio prezes ZUS, Gertruda Uścińska. Tłumaczyła, że z wizją wieloletniej pracy "trzeba się oswajać", gdyż w niedalekiej przyszłości staż pracy przekraczający 40 i więcej lat "nie będzie niczym zaskakującym".

Pół wieku aktywności zawodowej może być normą. Tak, jak normą stawać się będzie życie dłuższe niż 70 czy nawet 80 lat – stwierdziła Gertruda Uścińska.