Warszawiaku, pożegnaj się z kontem w Veturilo. Co z Twoimi pieniędzmi na jazdę rowerem?

Natalia Gorzelnik
“Z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiadamy Twoją obecną umowę na korzystanie z konta Warszawskiego Roweru Publicznego” - maile o takiej treści otrzymali użytkownicy systemu Veturilo. W sieci zawrzało. Miłośnicy miejskich rowerów dopytują się co będzie z pieniędzmi zachowanymi na ich kontach.
Kampania przed wyborami prezydenta Warszawy 2018. Rafał Trzaskowski i Paweł Rabiej jadą na rowerach Veturilo. Fot. Twitter

Miejskie rowery

"W związku ze zmianami w świadczeniu usługi Veturilo na rok 2021 zmienią się warunki korzystania z systemu. Wszystkie obecne konta zostaną zamknięte" - informuje operator systemu, firma Nextbike.
Jak czytamy w TVN Warszawa, miasto wciąż nie wybrało nowego, docelowego operatora systemu rowerów miejskich. Ogłosiło za to postępowanie na "system pomostowy", który będzie działać w 2021 roku. Wygrała je firma Nextbike, czyli dotychczasowy operator.

Teoretycznie wszystko ma działać tak, jak do tej pory, chociaż formalnie operatorem rowerów będzie teraz miasto. Jednak dotychczasowych umów, które użytkownicy zawierali z Nextbike w momencie rejestracji, nie można było tak po prostu przenieść.


Firma poinformowała, że “przed rozpoczęciem sezonu otrzymasz od nas drugą wiadomość w tej sprawie, gdzie przedstawimy Ci możliwości dalszego korzystania z systemu”. To wywołało spore poruszenie wśród użytkowników, którzy dopytują się co z pieniędzmi, które zostały na ich kontach po obecnym sezonie.

"Nextbike Polska, dostałam od Was wypowiedzenie umowy, ale nie ma w nim ani slowa o kwestii zwrotu środków na moim koncie. Co się z nimi stanie?" - pyta jedna z internautek

"Jak wypowiadacie umowy i zamykacie konta, co się stanie z aktualnym stanem kont? Zwrócicie, przeniesiecie na nowego operatora, czy przepadnie? Mam 20zł" - dopytuje inny.

Odpowiedź Nextbike

– Nextbike w drugim mailu wyjaśni, jaka będzie procedura przeniesienia pieniędzy z konta. Na pewno nikt nam tym nie straci – zapewnia cytowany przez portal Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

– Prosimy użytkowników o chwilę cierpliwości. Już wkrótce zostanie wysłana kolejna wiadomość do użytkowników. Napiszemy, co dalej – mówi Cezary Dudek, rzecznik Nextbike. – Środki na koncie nie przepadną. Niestety nie możemy jeszcze udzielić informacji na temat procesu ich przeniesienia. Trwają pewne ustalenia, w jaki sposób to zostanie zrobione – tłumaczy.

Nowy sezon rowerów miejskich rozpocznie się 1 marca.

Polska kocha rowery

Jak pisaliśmy w InnPoland, Polacy coraz chętniej wskakują na dwa kółka. Ich średnia cena w Polsce to 2 tys. zł. Wśród europejskich roweromaniaków, znajdujemy się w czołówce. W ostatnich latach na 1000 Polaków przypadało 300 rowerów. W Holandii liczba rowerów przypadające na mieszkańca jest jednak trzy razy większa.

Z badań przeprowadzonych przez firmę KROSS, wynika, że 10% polskich rowerzystów nie posiada własnego sprzętu. – Zazwyczaj pożyczają pojazd od innego członka rodziny lub korzystają z rowerów w ramach wypożyczalni miejskich typu Veturilo. Rozwój ekonomii współdzielenia jest także widoczny w naszej branży – mówi Anna Para, analityk rynku marki.