Prasowanie pościeli. Jak pozbyć się irytujących zagnieceń?

Artykuł PR-owy firmy Eurofirany
Prasowanie pościeli jest jednym z mniej lubianych obowiązków domowych. Jednak nawet najpiękniejsza pościel wymięta nie będzie prezentowała się efektownie. Co więc zrobić, by ułatwić sobie prasowanie pościeli? Jak pozbyć się zagnieceń na pościeli?
Mat. prasowy
Standardowo przyjmuje się, że pościel powinniśmy zmieniać raz na dwa tygodnie. Jest ona bowiem siedliskiem roztoczy i bakterii więc zwłaszcza, jeśli mamy w domu alergika, jej regularna wymiana jest bardzo ważna. I tak jak samo pranie pościeli nie nastręcza tak wielu trudności, tak już prasowanie zdecydowanie nie jest przyjemnością. A prasować pościel warto przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze wyprasowana pościel prezentuje się o wiele bardziej estetycznie, a po drugie podczas prasowania w wysokiej temperaturze giną roztacza i bakterie, które mogą pozostać na pościeli po samym jej praniu.


Jakość pościeli a łatwość prasowania
Warto poznać kilka trików, dzięki którym prasowanie będzie mniej uciążliwe i znaczne łatwiejsze. Jak twierdzi Justyna Czapla ekspert z firmy Eurofirany będącej liderem w branży tekstyliów domowych, już w sklepie - na etapie wyboru pościeli powinniśmy myśleć o tym, którą pościel, z jakiego materiału i z której półki cenowej wybrać, by później nie tracić mnóstwo czasu na żmudne prasowanie:

„Chcąc uniknąć prasowania pościeli lub też je sobie ułatwić, warto wziąć tą kwestię pod uwagę już na etapie zakupu pościeli, mianowicie wyboru materiału z jakiego jest wykonana. Nasze komplety pościeli zostały uszyte m.in. z wysokiej jakości satyny bawełnianej, jak np. pościel z serii NOVA lub DIVE LINE oraz makosatyny bawełnianej wzbogaconej o dodatkowe procesy uszlachetniające jak w przypadku pościeli ze zjawiskowej kolekcji sygnowanej przez Evę Mingę czy też pościeli z kolekcji Reina Line. Dzięki najwyższej jakości materiałom pościel jest miękka i miła w dotyku, co ma przełożenie na komfort jej użytkowania od samego początku. To właśnie przez dotyk można rozpoznać, czy pościel będzie się bardzo mięła i czy będzie można uniknąć długiego i żmudnego prasowania.”.


Mat. prasowy

Jak prać by nie prasować?
Osoby, które nie przepadają za prasowaniem muszą przede wszystkim pamiętać o jednej rzeczy. Kluczowym etapem dla późniejszego prasowania pościeli jest sam proces jej prania, a potem prawidłowego rozwieszania. Bezwzględnie należy ściśle stosować się do zaleceń producenta opisanych na metce wszytej wewnątrz poszewki. Uwzględnia ona m.in. maksymalną temperaturę prania, która jest kluczowa w przypadku pościeli. Wyznacza taką temperaturę wody, w której detergent ulegnie rozpuszczeniu, wypłukując zanieczyszczenia z włókien. Przekroczenie wyznaczonej temperatury może utworzyć trwałe zagniecenia na materiale doprowadzając do skurczenia się włókien oraz przebarwień. Proces ten jest niestety nieodwracalny. Nie warto zatem ryzykować zniszczenia pościeli. Najlepszym detergentem do prania pościeli jest płyn do prania oraz płyn do płukania tkanin kolorowych w przypadku pościeli z drukowanym wzorem.
Mat. prasowy

Kluczowe wirowanie
Po ustaleniu temperatury warto ustawić liczbę obrotów wirowania na moc nie większą niż 800 RPM. Jest to wartość wystarczająca do tego, by z pościeli, po wyjęciu z bębna pralki, nie ciekła woda. Wspomniana liczba obrotów nie spowoduje również mocnych zagnieceń na tkaninie co daje szanse na ich uniknięcie po wyschnięciu. Co bardzo istotne nie powinniśmy z wielu względów pozostawiać pościeli na dłużej w bębnie pralki po zakończeniu prania, najlepiej od razu ją wyjąć i rozwiesić. Przed rozwieszeniem należy pamiętać, by naciągnąć każdy element kompletu pościeli, nadając mu właściwy kształt. Pościel wyprana i rozwieszona w ten sposób możliwe, że nie będzie wymagała prasowania lub też prasowanie nie powinno być wyjątkowo czasochłonne.

Prasowanie – jak pozbyć się zagnieceń pościeli?
Ze względu na duży rozmiar zwłaszcza pościel na łóżka małżeńskie w rozmiarze 220x200 lub też pościel 200x200 nastręcza sporo problemów przy prasowaniu. Warto zaopatrzyć się więc w dobrej jakości żelazko z generatorem pary, dzięki czemu nawet pościel złożoną wzdłuż jednej krawędzi można bez problemu rozprasować. Nie bez znaczenia ma również jakość samej deski do prasowania. Ważne by posiadała metalizowaną warstwę, którą będzie odbijała nam parę i utrzymywała ciepło – co zdecydowanie wpłynie na szybkość i efektywność prasowania.
Mat. prasowy

Przydatne wskazówki
Jeśli jednak należysz do grupy osób, które jak ognia unikają żelazka i zdecydowanie nie chcą poświęcać swojego czasu na tę czynność, rozwiązanie dla Ciebie sugeruje Justyna Czapla z firmy Eurofirany:

„Jeżeli po wysuszeniu zagniecenia nadal będą widoczne nie przejmuj się. Ubierz poszwę na kołdrę i poszewki na poduszki. Następnie użyj klasycznego zraszacza do domowych kwiatków doniczkowych by rozpylić delikatną mgiełkę wilgoci nad pościelą. Wygładź ręką powierzchnię i zostaw do całkowitego wyschnięcia. Nim położysz się spać po zagnieceniach nie będzie śladu.” Czytaj więcej


Na koniec warto wspomnieć o odpowiednim przechowywaniu pościeli. Bardzo dobrym sposobem na uniknięcie zagnieceń, co dotyczy z resztą nie tylko przechowywania pościeli w szafce, ale także pakowania odzieży do walizki, jest ich zwijanie zamiast składania w kostkę. Jeśli zrobimy to dokładnie i precyzyjnie, to prasowanie zarówno pościeli jak i ubrań po ich wyjęciu z walizki podczas wakacyjnych wojaży nie będzie konieczne.