Co za ulga. Rząd powiedział, że nie wprowadzi podatku, który przerażał Polaków
Ministerstwo Finansów odniosło się do ostatnich doniesień, jakoby resort przygotowywał się do wprowadzenia nowych podatków od nieruchomości. W internecie opublikowano jasne stanowisko, dzięki któremu wielu Polaków odetchnęło z ulgą.
Danina katastralna różni się od funkcjonującego w Polsce od lat podatku od nieruchomości. Głowna różnica tkwi w odmiennym sposobie naliczania. W pierwszym przypadku zaczyna liczyć się wartość nieruchomości. Dotychczasowy podatek wyliczany jest na podstawie powierzchni gruntu, na którym znajduje się budynek.
Podatek katastralny uderzyłby płatników po kieszeni dużo bardziej niż obecne rozwiązanie. Danina od rzeczywistej wartości sprawiłaby na przykład, że właściciele tanich i niewielkich nieruchomości zapłacą dużo mniej niż osoby działką o identycznej wielkości, ale np. lepiej usytuowaną.
MF szuka speców od podatków
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, resort finansów poinformował o otwartej rekrutacji w serwisie LinkedIn. Wolne są dwa wakaty: na głównego specjalistę ds. podatków i starszego specjalistę do spraw podatków.Do zadań tego pierwszego ma należeć m.in.
- projektowanie interpretacji ogólnych lub objaśnień podatkowych;
- analizowanie zagadnień podatkowo-prawnych w kierunku rekomendacji do wydania albo niewydania interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych;
- tworzenie i opiniowanie projektów przepisów prawa podatkowego, w szczególności w zakresie rozdziału 1a działu II Ordynacji podatkowej.
Zdaniem specjalistów, treść ogłoszenia należy interpretować nie inaczej, jak “będziemy wprowadzać nowe podatki”, mówi Robert Gniezdzia, radca prawny, partner w kancelarii Chmielniak Adwokaci.
– Nowy obszar wskazuje na potrzebę opracowywania nowych obciążeń podatkowych, a to skłania do wniosku że intencją MF jest rozwój działalności w tym zakresie. No cóż, aby pobudzić aktywność gospodarczą i społeczną najlepszy byłby kierunek, gdzie podatki nie utrudniają życia podatników, a już na pewno nie są tworzone nowe daniny – podkreśla w Anna Misiak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatków.