Tak wynegocjujesz zniżkę przy zakupie mieszkania. Pytamy eksperta o najlepsze triki

Katarzyna Florencka
Ceny mieszkań rosną nieubłaganie, nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja ta miała się poprawić, a żyć gdzieś trzeba. Czy nawet na dzisiejszym rynku mieszkaniowym da się wynegocjować z deweloperem niższą cenę mieszkania – i jak się do tego zabrać? O rady poprosiliśmy eksperta.
Negocjując z deweloperem cenę mieszkania, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Fot. naTemat

W którym momencie inwestycji mamy najlepsze szanse na korzystne negocjacje?

Jeśli planujemy zakup mieszkania od dewelopera, są dwa momenty, w których mamy najlepszą szansę na wynegocjowanie korzystnej ceny: na samym początku sprzedaży, kiedy inwestycja jest jeszcze zaledwie "dziurą w ziemi" oraz sam koniec inwestycji, kiedy deweloper chce pozbyć się już ostatnich mieszkań i zamknąć projekt.
– Wszystko jednak zależy od sytuacji danej firmy deweloperskiej – zaznacza Marcin Krasoń, ekspert Obido.pl. – Trzeba też pamiętać, że aktualnie jesteśmy w takim momencie, że rynek nie sprzyja kupującym. Mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki, więc deweloper raczej nie ma skłonności do negocjacji, bo wie, że jak dzisiaj Kowalski tego mieszkania nie kupi, to kupi je jutro Nowak – tłumaczy.

Na jaki upust możemy liczyć u dewelopera?

Niestety, popularność nowych mieszkań oznacza również, że nawet wtedy, gdy kupujemy mieszkanie w jednym z "tańszych okresów" inwestycji, nie mamy szans na wynegocjowanie dużego rabatu, rzędu 20-30 proc.


– Jeśli komuś uda się wynegocjować 5 proc., jest to już duży sukces, a już 6 proc. robi naprawdę duże wrażenie – mówi Marcin Krasoń.

Równocześnie jednak ekspert podkreśla, że zawsze warto negocjować. Przy cenach, które osiągają dzisiaj mieszkania, nawet kilka procent upustu to sporo zaoszczędzonych pieniędzy, które możemy wykorzystać np. na zakup mebli.

Jak ważne jest to, czy płacimy kredytem czy gotówką?

Jeśli nie posiadamy na koncie środków wystarczających do zakupu mieszkania, nie uciekniemy niestety przed koniecznością zaciągnięcia kredytu. Co prawda nie jest to czynnik, który automatycznie przekreśla możliwość negocjowania ceny – ale deweloper może przychylniejszym okiem spojrzeć na klienta z gotówką.

– Może być tak, że klient gotówkowy będzie miał łatwiej. Te pieniądze są po pierwsze pewniejsze, bo nic nie jest uzależnione od banku – i może być też tak, że będą szybciej – zwraca uwagę Marcin Krasoń.

Jakich argumentów używać przy negocjacjach z deweloperem?

Jednym z czynników, które mogą zadecydować o skłonności dewelopera do negocjacji ceny jest wybranie mieszkania mniej popularnego, do którego zakupu jest mniej chętnych.

Mogą to być np. mieszkania duże, o powierzchni ponad 100 m2 – najchętniej na polskim rynku kupowane są bowiem mieszkania 2-3 pokojowe o powierzchni 40-50 m2.

– Inny typ to mieszkania, które mają jakiegoś typu "wadę": np. ich okna wychodzą na podjazd do garażu lub na ruchliwą ulicę – mówi ekspert Obido. – Trzeba się jednak liczyć z tym, że ta wada cały czas tam będzie. I jeśli mieszkanie będziemy chcieli kiedyś sprzedać, możemy mieć na nie mniej chętnych – ostrzega.
Czytaj także: W Polsce można mieszkać tanio. Oni budują domy za 100 tys., z drewna, tektury czy... śmieci
Oprócz położenia mieszkania i jego potencjalnych wad, warto też zrobić dobry research pod kątem cen mieszkań w okolicy, zwłaszcza jeżeli są to dzielnice, w których buduje się wiele. Może się okazać, że jeden z deweloperów sprzedaje swoje mieszkania taniej – co jest jednym z argumentów, których możemy użyć w rozmowie.

Równocześnie negocjować z jednym czy wieloma deweloperami?

Ekspert przestrzega tutaj, żeby z liczbą negocjacji nie "przeszarżować". Przy poszukiwaniach mieszkania należy skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach.

– Jeśli w miejscu, w którym chcemy mieszkać, działa wielu deweloperów, którzy spełniają nasze wymagania, zdecydowanie warto rozmawiać z każdym. Przy czym brałbym pod uwagę tylko nieruchomości, które naprawdę chciałbym kupić i nie tracił mojego czasu na inne – dodaje Marcin Krasoń.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl