Co zrobić, gdy w PIT jest błąd? Korekta dokumentów nie jest taka trudna

Krzysztof Sobiepan
Każdemu zdarzają się błędy, nawet w przypadku wypełniania ważnych dokumentów do Urzędu Skarbowego. Za umyślne zatajanie przychodów w zeznaniach podatkowych czekać nas mogą duże kary, ale jeśli zauważymy błąd i sprawnie wyślemy korektę PIT – wszystko powinno się dobrze skończyć. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach.
Błąd może zdarzyć się każdemu, ale fiskus musi się o tym dowiedzieć. fot. Paweł Kozioł / Agencja Gazeta

Korekta PIT/ e-PIT – co to?

Ostatecznym terminem na pierwsze złożenie zeznania PIT za 2020 r. był 30 kwietnia. Jeśli jednak robiliśmy to nieuważnie, na ostatnią chwilę lub po prostu zaszła zwykła pomyłka – nic straconego.

Po terminie istnieje bowiem przysługująca każdemu podatnikowi korekta zeznania podatkowego. To mechanizm, który pozwala na poprawki typowych błędów, które mogą pojawić się przy wypełnianiu zeznania.

W przeważającej większości przypadków korekty nie wymagają uzasadnienia – jest ono zupełnie dobrowolne. Wyjątkiem są toczące się sprawy dot. unikania opodatkowania.


Nie ma limitów korekt dla zeznania podatkowego. Oczywiście najlepiej jest skorygować wszystkie błędy za jednym zamachem. Jeśli wykryjemy jednak kolejne, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wysłać poprawione dokumenty parokrotnie.

Jedynym ograniczeniem jest zakaz zmiany zeznania podatkowego, jeśli w stosunku do danego elementu dokumentów toczą się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa.

Jak złożyć korektę zeznania podatkowego

Ministerstwo Finansów na oficjalnej stronie wskazuje, że istnieje kilka metod na skorygowanie już złożonego zeznania podatkowego.

Najwygodniejsza jest oczywiście cyfrowa usługa Twój e-Pit. Po zalogowaniu do systemu możliwe jest skorzystanie z opcji korekty zeznania, zarówno tego zaakceptowanego przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie przez system.

Korektę zeznania podatkowego w wersji papierowej można także wysyłać do Urzędu Skarbowego za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zwykle istniała też opcja złożenia dokumentu bezpośrednio w okienku US, lecz w pandemii Covid-19 na razie lepiej unikać tej opcji.

Trzeba jednak pamiętać, by jako cel składania deklaracji wskazać korektę, a nie nowe zeznanie. Błąd w tej kwestii ma być sprawdzany przez pracowników Administracji Skarbowej.

Co ciekawe nawet jeśli pierwsze zeznanie złożyliśmy na papierze, to korektę możemy złożyć w formie e-deklaracji.
Czytaj także: https://innpoland.pl/blogi/admiraltax/168015,podatki-od-kryptowalut-w-polsce-w-2021-roku-co-musisz-wiedziec

Co można korygować w PIT?


Serwis e-pity.pl wskazuje, że składając korektę można zmienić w zeznaniu wiele parametrów. Skorygować możemy m.in.:



Jeśli zapłaciliśmy za mały podatek to podstawową kwestią jest też korekta opłaconej kwoty. W tym przypadku łącznie z korektą należy zapłacić zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Podstawowa stawka odsetek za zwłokę w latach 2019-2021 wynosi – 8 proc. w skali roku.

Termin korekty PIT-37

Jeśli chodzi o termin nie jest on ściśle określony, bo zależy od terminu wykrycia błędu w zeznaniu podatkowym. Oczywiście podatnik jest zobowiązany do niezwłocznej korekty wykrytego błędu.

Serwis Pit.pl wskazuje, że korekty dokonać należy aż do końca okresu przedawnienia się, czyli 5 lat. Zeznania za 2020 rok trzeba więc poprawić po wykryciu błędu aż do 2026 roku. Jeśli jednak jakimś cudem znajdziemy błąd w starszych dokumentach – nie ma się co przejmować.
Czytaj także: To już ostatnia chwila na rozliczenie PIT. Odpowiadamy na wasze wątpliwości

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl