O pracę za granicą już nie tak łatwo. Polacy wypierani przez inną narodowość

Marcin Długosz
Lada chwila rozpocznie się "złoty okres" pracy sezonowej, podczas którego tysiące Polaków wyjeżdżało dorobić za granicę. W tym roku koronawirus znów przeszkadza w wyjazdach zarobkowych – a miejsca nieobecnych Polaków zaczęli zajmować inni.
Z powodu pandemii Polacy mają problem z wyjazdami zarobkowymi. Fot. Marcin Olejniczak / Agencja Gazeta

Kiedy powrót pracy sezonowej?

O problemach Polaków z dorabianiem za granicą mówił w wywiadzie z serwisem money.pl Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Jak wskazał, z powodu pandemicznych ograniczeń – w tym lockdownu w Niemczech oraz obowiązkowej kwarantanny – znacznie zmniejszyły się możliwości wyjazdowe Polaków, którzy w sezonie tradycyjnie już wyjeżdżali dorobić na Zachód.
Według niego, część z zajęć sezonowych przejęli już pracownicy z Ukrainy, często pracujący na szaro. Polacy tymczasem zmuszeni są pracować za znacznie niższe stawki w rodzimym przemyśle.


Ekspert przewiduje jednak, że trend ten zmieni się w ciągu 1-2 miesięcy, kiedy kraje Zachodu znów się otworzą.

– Jeżeli tylko w czerwcu lub w lipcu gospodarka niemiecka się otworzy, to niestety dla polskiej gospodarki, ale pracownicy z tygodnia na tydzień po prostu wyjadą. Przebitka wynagrodzeniowa jest po prostu za duża, wynosi 1 do 3 – stwierdził Inglot. Jak dodał, aktualnie w polskim rolnictwie ludzie pracują za 14-15 zł na rękę, podczas gdy w Niemczech zarabiali 9-10 euro za godzinę.

Polacy chcą ograniczyć emigrację

W ostatnich latach do Polski przyjechało wielu pracowników ze Wschodu. Stanowili podporę dla wielu krajowych przedsiębiorstw. Niestety, jak pisaliśmy w INNPoland, pandemia mocno wpływa na rynek pracy i ludzkie lęki z nim związane. Wielu Polaków boi się rywalizacji o miejsca pracy z imigrantami zarobkowymi.

Z badania UCE RESEARCH i SYNO z grudnia 2020 wynika, że 48 proc. Polaków z uwagi na pandemię i spodziewaną recesję gospodarczą, chciałoby ograniczeń w przyjeździe imigrantów zarobkowych do Polski. Przeciwnych takim ograniczeniom było 39 proc. respondentów. Najwięcej (56 proc.) niechętnych imigrantom zarobkowym jest w grupie wiekowej 40-49 lat.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl