W tym regionie lubią innowatorów. Podlaskie po raz kolejny wsparło kreatywnych twórców

Wywiad promocyjny Fundacji Technotalenty
Biznes i nauka to filary innowacyjnego rozwoju — z takiego założenia wychodzą władze Województwa Podlaskiego, które już od kilku lat aktywnie wspierają projekty młodych, kreatywnych programistów, inżynierów i naukowców. Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego, tłumaczy, dlaczego to właśnie w innowacjach kryje się potencjał regionu.
Artur Kosicki, Marszałkiem Województwa Podlaskiego Fot. materiały prasowe
Województwo Podlaskie zmienia się w szybkim tempie. Co jest głównym motorem tych pozytywnych zmian? Czy jest to technologia, a może dobrze realizowane sieciowanie współpracy nauki i biznesu?

Z pewnością priorytetem dla kraju i każdego województwa stają się nowe technologie, innowacyjne rozwiązania naukowe i kreatywni ludzie. Samorząd Województwa Podlaskiego wspiera różne inicjatywy, które dotyczą biznesu, nauki i organizacji pozarządowych. W rozwoju pomagają też oczywiście fundusze, zarówno te pochodzące z budżetu województwa, ale także unijne i z budżetu państwa. To dzięki nim można finansować wiele potrzebnych inwestycji w regionie, ale też wspierać kształcenie młodych ludzi czy innowacyjne pomysły i przedsięwzięcia.

Również coraz lepsza współpraca podlaskich uczelni, w tym największych z nich -
Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku –z lokalnymi i krajowymi przedsiębiorstwami daje pozytywne efekty. Zawsze, jako samorząd województwa, staramy się wychodzić naprzeciw takiej współpracy, bo wiemy, że przyczynia się ona do unowocześnienia gospodarki regionu.


Jak Pan Marszałek ocenia inicjatywę Fundacji Technotalenty, która w 2021 roku organizuje przedsięwzięcie Runda T? Jaką rangę należy nadać przedsięwzięciu Runda T, którego głównym celem jest komercjalizacja innowacyjnych projektów naukowych i technologicznych oraz promocja gospodarcza Województwa Podlaskiego?
W poprzednich latach Województwo Podlaskiej współpracowało z powodzeniem z Fundacją Technotalenty przy organizacji sześciu edycji największego w północno - wschodniej Polsce Konkursu Technotalent.

Ta inicjatywa umożliwiła rozwój wielu interesujących i ciekawych projektów. Robot edukacyjny Photon jest tu dobrym przykładem i wizytówką Województwa Podlaskiego. Dzięki dotychczasowym pozytywnym doświadczeniom z Fundacją Technotalenty włączyliśmy się do organizacji tegorocznej Rundy T. W dobie postępującego rozwoju, gdy Gospodarka 4.0 tworzy nową sieć relacji między ludźmi a technologią, to właśnie samorząd województwa powinien być inicjatorem zmian w regionie i stwarzać szanse na komercjalizacje najbardziej zaawansowanych projektów.

Runda T jest doskonałą inicjatywą umożliwiającą prezentację kreatywnych koncepcji biznesowych przez funduszami kapitałowymi z całej Polski. To forma wspierania naukowców i technicznie uzdolnionych ludzi. Jestem przekonany, że Runda T będzie także inspiracją do nowych działań i nowych wyzwań. Mocną stroną naszego regionu jest niewątpliwie dobrze wykształcona kadra i kreatywni specjaliści, twórcy innowacyjnych pomysłów. To zasługa wspomnianych wcześniej naszych uczelni, które kształcą na wysokim, światowym poziomie. W dobie innowacji technologicznych i globalnej gospodarki, sam doskonały pomysł na biznes jednak nie wystarczy. Jednym z kluczowych czynników sukcesu jest „zostanie zauważonym”.

„Runda T” daje właśnie taką możliwość – „zostania zauważonym”. Stanowi też platformę do dyskusji o potrzebach młodych i utalentowanych ludzi, a także o możliwościach wsparcia projektów angażujących przedstawicieli świata nauki i biznesu. „Runda T” to także scena do promowania idei przedsiębiorczości, jak również do promocji samego Województwa Podlaskiego jako miejsca, w którym powstają kreatywne pomysły na biznes.

Jakie formy wsparcia młodych talentów powinny być uwzględnione w przyszłych działaniach Samorządu Województwa Podlaskiego?
Z pewnością, jedną z najbardziej pożądanych i efektywnych form wsparcia młodych talentów jest dofinansowanie ich nowatorskich projektów oraz realizacja programów stypendialnych. W mojej opinii również dużą rolę odgrywają inne formy, jak chociażby szkolenia dla utalentowanych, młodych ludzi. Są one doskonałą okazją do zdobycia dodatkowej, specjalistycznej wiedzy eksperckiej i wymiany doświadczeń. Istotne jest też, aby wsparcie realizowane było w różnorodnych formach.

Wielu młodych utalentowanych technicznie ludzi realizuje projekty na różnym poziomie zaawansowania. Wsparcie powinno być także uzależnione od stanu przygotowania projektu do komercjalizacji. Dziś już nie wystarczy dzielenie się pomysłami z naukowcami, czy ekspertami od najnowszych technologii. Coraz częściej kluczem do sukcesu są programy tutorskie, czy też wsparcie marketingowe. Tego typu działania realizują właśnie takie organizacje jak Fundacja Technotalenty.

Nie bez znaczenia jest również możliwość zapewnienia wsparcia młodych ludzi,
w formie staży czy praktyk w najlepszych technologicznie przedsiębiorstwach regionu i kraju. Zmienia się rola uczelni wyższych, które mogą w większym stopniu dostrzec potrzebę wsparcia innowacyjnych projektów i promować postawy przedsiębiorcze. Dobrym kierunkiem działań uczelni jest priorytet komercjalizacji wyników prac naukowych wzmacniających potencjał gospodarczy regionu. Dlatego tak ważna jest współpraca z uczelniami czy parkami naukowo-technologicznymi, które są naturalnym zapleczem do rozwoju młodych, kreatywnych i utalentowanych ludzi.

Jaka forma współpracy Samorządu Województwa Podlaskiego i organizacji pozarządowych jest najbardziej efektywna w kształtowaniu potencjału regionu? Jakie elementy tworzą optymalny ekosystem współpracy?
Współpraca Samorządu Województwa Podlaskiego i organizacji pozarządowych ma różne formy. Jednym z najważniejszych jej celów jest rozwijanie przedsiębiorczości w regionie i pogłębianie relacji pomiędzy biznesem a nauką. Jednocześnie bardzo ważnym elementem ekosystemu fundacje i stowarzyszenie inicjujące i realizujące innowacyjne przedsięwzięcia. Bardzo ważnym czynnikiem sukcesu jest obecność przedstawicieli organizacji pozarządowych w zespołach o charakterze doradczym. Pozwala to na dzielenie się wiedzą, generowanie nowych pomysłów i nowych idei, a co za tym idzie - wprowadzanie na rynek innowacyjnych rozwiązań.

Niektóre formy współpracy są realizowane w ramach podpisanych porozumień, takich jak np. umowy o współpracy z dwoma Krajowymi Klastrami Kluczowymi
w regionie, z Klastrem Metalowym i Polskim Klastrem Budowlanym. Dzięki tym organizacjom wzmacniamy w województwie podlaskim powiązania między lokalnymi przedsiębiorstwami i samorządem, jednostkami badawczymi, naukowymi oraz instytucjami otoczenia biznesu. Tego typu działania przyczyniają się do gospodarczego rozwoju regionu. Są przy tym miejscem tworzenia najlepszych praktyk biznesowych i tworzenia innowacji technologicznych.
Artur Kosicki, Marszałkiem Województwa PodlaskiegoFot. materiały prasowe
W jaki sposób Samorząd Województwa Podlaskiego pomaga w rozwijaniu unikatowych projektów?
Województwo Podlaskie stawia mocno na przedsiębiorczość. W ramach funduszy unijnych dla naszego regionu wspieramy zarówno te firmy, które mają już silną pozycję na rynku, jak i te, które dopiero się rozwijają. Duża pomoc skierowana jest do przedsiębiorców inwestujących w sferę badawczo-rozwojową. Przez ponad dwa ostatnie lata trafiło do nich ponad 150 mln zł. Z tych środków skorzystało ponad 60 firm. Samorząd województwa dofinansowuje także m.in. duże przedsięwzięcia badawcze.

Przykładem może być dotacja w wysokości 131 mln zł z funduszy UE, dzięki której na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku powstało Centrum Badań i Wschodnioeuropejski Ośrodek Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego. Szeroko wspieramy również przedsiębiorcze i innowacyjne projekty podlaskich przedsiębiorstw o mniejszym zakresie, czy też działania na rzecz rozwoju kompetencji do pracy, które stwarzają możliwość kreowania nowych rozwiązań. Warto w tym miejscu podkreślić, że ważną rolę w kształtowaniu przewag konkurencyjnych regionu odgrywają „regionalne inteligentne specjalizacje”, czyli kompetencje regionu, które dzięki ścisłej współpracy biznesu i nauki mogą przyczynić się do jego transformacji, czy wkroczenia na nowe ścieżki rozwoju opartego o innowacje.

Jakie projekty mogą być wizytówką potencjału gospodarczego Województwa Podlaskiego? Co będzie kluczowym elementem programu promocji?
Przez najbliższe trzy lata kluczowym projektem promującym potencjał gospodarczy Województwa Podlaskiego będzie projekt „Podlaskie – naturalna droga rozwoju” realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Zakłada on promocję walorów gospodarczych regionu, a także przedsiębiorstw z województwa podlaskiego i wytwarzanych przez nie produktów. Projekt ma też na celu zwiększenie rozpoznawalności regionu w kraju i za granicą. Chcemy pokazać się jako region nowoczesny, innowacyjny i atrakcyjny pod względem inwestycyjnym. Dzięki tej szeroko zakrojonej kampanii potencjalni inwestorzy czy partnerzy biznesowi poznają największe walory regionu i - mam nadzieję - coraz częściej będą decydować o lokowaniu kapitału na terenie naszego województwa.

Trzeba również zaznaczyć, że Województwo Podlaskie to bardzo dobre miejsce do rozwoju innowacyjnych firm technologicznych. W regionie mamy bowiem doskonałych specjalistów z branży informatycznej, robotyki, automatyki, medycyny czy budownictwa. Naturalnym zapleczem dla młodych zdolnych przedsiębiorców są działające w Białymstoku, Suwałkach czy Łomży parki naukowo-technologiczne, które odgrywają kluczową rolę w procesie komercjalizacji. A to właśnie dzięki innowacjom możliwy jest wzrost potencjału gospodarczego Województwa Podlaskiego.

Dlatego jestem przekonany, że oparcie rozwoju regionu na innowacjach technologicznych oraz kreatywnych rozwiązaniach naukowo-badawczych przyczyni się do zwiększenia międzynarodowej konkurencyjności regionu.

Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego – absolwent i doktorant Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, specjalista z zakresu prawa budowlanego.  Wykładowca akademicki (UwB), autor i współautor ponad 70 publikacji naukowych oraz wielu komentarzy z dziedziny prawa budowlanego oraz zagospodarowania przestrzennego. Ekspert w Radzie Mieszkalnictwa działającej przy Prezesie Rady Ministrów Mateuszu Morawieckim. Pracował przy zmianach ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, a także przygotowaniach założeń do specustawy mieszkaniowej  i ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Członek zespołu doradczego do przygotowania założeń reformy procesu inwestycyjno-budowlanego i systemu planowania oraz zagospodarowania przestrzennego przy Ministrze Rozwoju i Inwestycji.

RUNDA T to unikatowe w Polsce północno-wschodniej przedsięwzięcie, które umożliwia spotkanie przedsiębiorców, naukowców i innych twórców z inwestorami z całego kraju. Projekt Runda T adresowany jest głównie do osób i przedsiębiorstw zainteresowanych rozwojem swoich zaawansowanych projektów, które wymagają wsparcia kapitałowego. Korzyści dla uczestnika Rundy T:
- możliwość pozyskania inwestora do realizacji projektu biznesowego lub naukowego,
- możliwość uzyskania wsparcia potrzebnego dla rozwoju projektu,
- możliwość uczestnictwa w cyklu specjalistycznych szkoleń,
- promocja firmy i pomysłu (w przypadku zakwalifikowania do finału Rundy T),
- możliwość zdobycia cennych kontaktów.

Uczestnictwo w finałowym procesie oceny zgłoszonych do Rundy T projektów zapowiedziało wiele funduszy inwestycyjnych z całego kraju, w tym: AgriTech Hub ASI Sp. z o.o., Invento Capital Sp. z o.o., YouNick Mint Venture Capital, LT Capital / 156 Capital sp. z o.o., VC Link Sp. z o.o., Spinaker Alfa Sp. z o.o., Czysta3.vc Sp. z o.o., ABAN Fund Sp. z o.o. , Infini ASI Sp. z o.o., ZASI Bitspiration Booster Sp. z o.o.

Projekty można zgłaszać w 4 kategoriach: Concept, Science, Open, Pandemic. Przedsięwzięcie Runda T jest realizowane przez Fundację Technotalenty. Współorganizatorem jest Województwo Podlaskie. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy do 30 czerwca 2021r., który jest umieszczony na stronie internetowej Rundy T (http://technotalenty.pl/rundat2020/) Kontakt do Biura Rundy T: email: fundacja@technotalenty.pl tel: +48 732 624 779.
Fot. materiały prasowe