W Warszawie ruszył sklep socjalny. Ceny o 50 proc. niższe niż rynkowe

Aleksandra Jaworska
Prowadzona przez fundację Wolne Miejsce placówka oferuje zakupy w bardzo atrakcyjnych cenach, dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Nowy punkt funkcjonuje na Mokotowie.
Prowadzona przez fundację Wolne Miejsce placówka oferuje zakupy w bardzo atrakcyjnych cenach, dla osób w trudnej sytuacji materialnej. Fot. Flickr.com/JJ P

Drugi w kraju sklep socjalny

Spichlerz działa w lokalu przy ul. Modzelewskiego 71 na Mokotowie. Placówka oferuje zakupy w bardzo atrakcyjnych cenach, dla osób w trudnej sytuacji materialnej. By móc zrobić w nim zakupy, należy mieć zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Przy sklepie działa kawiarnia, w której można napić się kawy i uzyskać wsparcie pracowników organizacji oraz zatrudnianych przez nich specjalistów. Identyczna zasady i filozofia działania przyświecają pierwszemu Spichlerzowi, otwartemu w 2020 roku w Katowicach.

W obydwu placówkach można kupić produkty spożywcze i ubrania. Te pierwsze mają krótkie terminy przydatności do spożycia, ale i ceny nieprzekraczające 50 proc. wartości rynkowej. Partnerem stołecznego sklepu jest sieć Top Market.

Niskie pensje pracowników socjalnych

Pracownicy socjalni, oprócz pracy w charakterze sprzedawców, zajmują się rozmaitymi rzeczami. Pomagają najbiedniejszym. Jeżdżą do podopiecznych. Pomagają wstać na nogi tym, którzy są na samym dnie. Im samym pomaga jednak mało kto.


Pensja pracownika MOPR z najwyższym, 20-25 letnim stażem to niewiele ponad 3000 zł brutto. Niewiarygodnie niska pensja dotyczy większości. Takie zarobki ma w tym zawodzie ponad połowa pracowników socjalnych, mimo że większość posiada wykształcenie i tytuł magistra.