Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo Twojej firmy w sieci

Materiał promocyjny homecloud.pl
Każda firma musi zadbać zarówno o zabezpieczenie swoich zasobów, jak i danych klientów. Dostawcy usług, wychodząc naprzeciw tym potrzebom, oferują narzędzia, które zapewniają szeroko rozumiane bezpieczeństwo użytkownika sieci.
StartupStockPhotos / Pixabay
W jaki sposób zabezpieczyć swoje dane przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem czy lukami systemowymi? Jak ustrzec się przed utratą plików z powodu awarii urządzenia czy własnej nieuwagi? Dlaczego warto korzystać z szyfrowania? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.

VPS – bezpieczne przechowywanie danych na serwerach usługodawcy
VPS (ang. Virtual Private Server – Prywatny Serwer Wirtualny) to usługa, która polega na udostępnieniu użytkownikowi przez właściciela części przestrzeni fizycznego serwera zlokalizowanego w odpowiednio zabezpieczonym Data Center.


KIEDY WYBRAĆ VPS?

VPS nie jest typowym hostingiem współdzielonym, czyli usługą umożliwiającą korzystanie z zasobów serwera przez wielu użytkowników. Jak zatem działa VPS? Jest to wirtualny serwer, który ma przydzielone zasoby sprzętowe (np. dysk, pamięć RAM, procesor), który jest częścią maszyny fizycznej. VPS to rozwiązanie pośrednie pomiędzy mniej wydajnym współdzieleniem serwerów fizycznych, a dużo droższym korzystaniem z dedykowanego użytkownikowi na wyłączność, fizycznego serwera usługodawcy.
VPS jest dobrym rozwiązaniem, jeśli potrzebujesz funkcjonalności, które nie są dostępne w przypadku hostingu współdzielonego, np. samodzielnej konfiguracji serwera i jego oprogramowania czy kompilowania aplikacji (automatycznego „tłumaczenia” kodu z języka programowania na kod maszynowy). VPS zapewnia również bezpieczne zarządzanie i przechowywanie danych Twojej firmy.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, WYBIERAJĄC USŁUGĘ VPS?
Decydując się na usługę VPS i wybierając odpowiedni pakiet, zwróć uwagę na gwarantowane przez dostawcę parametry. Najważniejsze będą dla ciebie z pewnością:
- pojemność dyskowa – dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań,
- procesor (CPU) – niewielkie projekty nie wymagają zaawansowanych jednostek CPU (do obsługi strony internetowej w zupełności wystarczy np. jednordzeniowy procesor o taktowaniu 2 GHz), natomiast dla dużych przedsięwzięć możesz potrzebować nawet 8 rdzeni,
- pamięć RAM – podobnie jak w przypadku procesora i pojemności dyskowej, pamięć RAM zależy od indywidualnych potrzeb, liczba adresów IP – zwykle pakiet z usługą VPS zawiera jeden adres IP oraz możliwość dokupienia dodatkowych (zwróć uwagę na ich wersję oraz liczbę w ofercie),
- technologia wirtualizacji – w zależności od sposobu wirtualizacji serwerów fizycznych, niezbędne jest zapewnienie większych lub mniejszych zasobów potrzebnych do uruchomienia środowiska wirtualnego,
- panel administracyjny – nie jest konieczny, jednak intuicyjny panel znacznie ułatwia korzystanie z serwera
- SLA – parametr jakościowy, który określa procentowo ciągłość działania usługi, a więc jej niezawodność.

Decydując się na VPS, warto również zainteresować się dyskami. Im bardziej wydajne dyski, tym szybsza praca systemów oraz ładowanie stron. Obecnie najszybszymi serwerami są te oparte na dyskach SSD bazujących na technologii NVMe.

Acronis Cyber Protect – backup twoich cennych danych
Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych Twoich plików, znane dawniej pod nazwą Acronis Backup, obecnie oferowane jest jako Acronis Cyber Protect. Poza backupem umożliwia jednocześnie (dzięki darmowemu dodatkowi) sprawdzanie istniejących zagrożeń dla bezpieczeństwa systemów operacyjnych Windows oraz Linux.
Acronis Cyber Protect obsługuje liczne systemy (zarówno fizyczne, jak i wirtualne) oraz działające w chmurze aplikacje typu Oracle Database, SharePoint czy SQL Server, a także urządzenia mobilne z systemami Android i iOS.

NA CZYM POLEGA BACKUP Z ACRONIS CYBER PROTECT?
Acronis Cyber Protect jest prostym w obsłudze narzędziem, dzięki któremu łatwo stworzysz kopię zapasową i umieścisz ją w bezpiecznej chmurze. W razie utraty danych w łatwy sposób możesz przywrócić utracone pliki. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na tworzenie kopii bezpieczeństwa według kilku zaimplementowanych harmonogramów:
- zawsze przyrostowy,
- zawsze pełny,
- dzienny przyrostowy, tygodniowy pełny,
- dzienny przyrostowy, tygodniowy różnicowy, miesięczny pełny.

Oczywiście w każdym przypadku trzeba wziąć pod uwagę pewne ograniczenia (np. brak możliwości wyboru schematu zawsze przyrostowego dla serwerów SFTP czy brak możliwości tworzenia kopii różnicowych dla baz danych SQL). Warto jednak zwrócić uwagę na opcję niestandardowego harmonogramu tworzenia automatycznych kopii zapasowych z wykorzystaniem kopii przyrostowych, pełnych lub różnicowych.

Acronis Backup (Acronis Cyber Protect) nie limituje liczby urządzeń, które można połączyć z usługą. Jedynym ograniczeniem jest przestrzeń dyskowa udostępniona dla kopii zapasowych (maksymalnie 6 TB). Nie jest to jednak granica nie do przekroczenia – indywidualnie możesz dopasować większą przestrzeń do swoich potrzeb, kontaktując się z dostawcą usługi.

ACRONIS CYBER PROTECT I LUKI BEZPIECZEŃSTWA SYSTEMÓW OPERACYJNYCH
Wraz z Acronis Cyber Protect otrzymujesz narzędzie Acronis #CyberFit Score, które służy do wykrywania luk wpływających na bezpieczeństwo systemów w środowisku Windows oraz Linux.

#CyberFit Score ocenia zestaw wskaźników zabezpieczeń i przedstawia końcowy wynik analizy wraz z zaleceniami dotyczącymi poprawy stanu bezpieczeństwa urządzeń.

Dlaczego warto stosować certyfikat SSL?
Standard SSL (ang. Secure Socket Layer) jest protokołem szyfrowania danych przesyłanych pomiędzy użytkownikiem strony internetowej a jej serwerem. Został opracowany ponad 25 lat temu i dzięki wysokiej skuteczności oraz uniwersalności szybko stał się powszechnym standardem.

JAK UZYSKAĆ CERTYFIKAT SSL?
Cyfrowe certyfikaty SSL wystawiane są przez podmioty uprawnione, czyli tzw. Urzędy Certyfikacji. W całym procesie pośredniczą jednak dostawcy usług internetowych, dlatego ubiegając się o SSL, wystarczy porozumieć się z firmą hostingową.

Uzyskanie podstawowego certyfikatu SSL trwa zaledwie około godziny. W przypadku firm i certyfikatów typu business, gdzie konieczna jest podstawowa weryfikacja organizacji, na SSL oczekuje się do 24 godzin. Najdłużej, bo do 7 dni, trwa certyfikacja użytkowników wnioskujących o najwyższy poziom gwarancji bezpieczeństwa.

CZY CERTYFIKAT SSL JEST NIEZBĘDNY?
Choć posiadanie certyfikatu SSL nie jest konieczne, niektóre firmy uniemożliwiają korzystanie z ich usług, jeśli strona użytkownika nie jest zabezpieczona tym szyfrowaniem. Nawet jeśli Twój usługodawca nie stosuje tak restrykcyjnych zasad, zawsze warto ubiegać się o certyfikat SSL, a w szczególności należy się o niego postarać w przypadku witryn przetwarzających dane użytkowników, np.:
- sklepów internetowych,
- platform zakupowych,
- stron obsługujących płatności,
- witryn szkół i uczelni,
- stron placówek służby zdrowia,
- stron urzędów,
- poczty e-mail.
Warto wiedzieć, że właściciele witryn będący jednocześnie dysponentami informacji wymagających zabezpieczenia zgodnie z RODO, zabezpieczając je certyfikatem SSL, spełniają warunki rozporządzenia w tym zakresie.