Koniec taniego latania w Europie. Nowy plan UE pogrzebie promocje Ryanaira
Lubicie weekendowe wypady samolotem do europejskich stolic? Wygląda na to, że niedługo już będziecie mogli się nimi cieszyć. Jednym z efektów nowego pakietu klimatycznego Komisji Europejskiej będzie bowiem znaczny wzrost cen tanich biletów lotniczych.
Koszt biletów lotniczych
Jak podaje serwis Business Insider, analitycy S&P Global Platts obliczyli, jak mogą zmienić się ceny biletów lotniczych po wejściu w życie nowego podatku. Okazuje się, że najtańsze bilety mogą zdrożeć dwu- albo nawet i trzykrotnie."Biorąc pod uwagę wzrost cen tylko z ETD, opłata za paliwo lotnicze wykorzystane na rejs z Paryża do Rzymu na odległość 1113 km wyniosłaby 17,47 euro lub 34,94 euro za lot w obie strony. We wrześniu 2021 r. cena biletu w dwie strony na trasie Paryż-Rzym wyceniana jest na 22,16 euro" – piszą eksperci.
Czytaj także: Ceny biletów lotniczych są zbyt niskie - uznali europejscy ministrowie. Szykuje się ostra podwyżka
Fit for 55
Przyjęty w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską plan "Fit for 55" to pakiet rozwiązań legislacyjnych, które mają doprowadzić do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. w stosunku od 1990 do 2030 roku. Rozwiązania będą miały wpływ na gospodarki, firmy, a nawet gospodarstwa domowe.Wśród założeń znajdziemy m.in.:
- W ramach Unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) - obniżenie ogólnego pułapu emisji i zwiększenie rocznego tempa ich redukcji. Dodatkowo stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji dla lotnictwa oraz nowy system handlu uprawnieniami do emisji w odniesieniu do dystrybucji paliwa dla transportu drogowego i budynków.
- Przyspieszenie przejścia na mobilność bezemisyjną, dzięki wprowadzonemu wymogowi zmniejszenia średnich emisji z nowych samochodów o 55 proc. od 2030 r. i o 100 proc. od 2035 r.
- W ramach dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii - zwiększenie poziomu docelowego, zgodnie z którym do 2030 r. 40 proc. energii należy produkować ze źródeł odnawialnych.
- W ramach dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej - bardziej ambitne, roczne cele dotyczące ograniczenia zużycia energii. Sektor publiczny będzie zobowiązany do corocznej renowacji 3 proc. swoich budynków.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl