Premier spotkał się z szefem Intela. W Polsce może powstać nowa fabryka czipów

Krzysztof Sobiepan
Premier Mateusz Morawiecki podziękował na Facebooku szefowi Intela za owocne spotkanie – po czym wybuchły spekulacje, o czym dwaj panowie mogli rozmawiać za zamkniętymi drzwiami. Wiele wskazuje na to, że może chodzić o zlokalizowanie w naszym kraju nowej fabryki podzespołów.
Mateusz Morawiecki i szef Intela Pat Gelsinger spotkali się w Gdańsku (fot. facebook.com/Mateusz Morawiecki)

Nowa fabryka Intela w Polsce?

"Dzisiaj miałem przyjemność odwiedzić Gdańsk i siedzibę największego centrum badawczo-rozwojowego Intel na naszym kontynencie. Znajduje tu zatrudnienie 2 tys. inżynierów rozwijających technologie sztucznej inteligencji czy technologie chmurowe" – wskazał premier Mateusz Morawiecki w poście na Facebooku.

Wcześniej CEO międzynarodowego giganta zapowiedział, że firma planuje zainwestować 80 mld euro w Europie. Polska była zaś wymieniona jako jeden z potencjalnych lokalizacji nowej fabryki podzespołów.

Jego spotkanie z CEO Intela Patem Gelsingerem pozostaje jednak owiane tajemnicą. W sieci pojawiło się kilka zdjęć, ale media nie miały wstępu na wydarzenie czy możliwości zadania pytań.


"Dzięki nowej inwestycji, kampus Intela powiększa się o nowy budynek, gdzie specjaliści zajmą się rozwojem uczenia maszynowego, czy bezpieczeństwa przechowywania danych" – dodał szef rządu.

Co niezwykle istotne, Pat Gelsinger ogłosił niedawno, że Intel zamierza zainwestować 80 miliardów euro w osiem nowych fabryki podzespołów, które staną na terytorium Europy w ciągu najbliższej dekady.

Jak wskazuje Reuters, najbardziej prawdopodobnymi lokalizacjami zakładów są Niemcy, Francja oraz Polska. Intel ma ogłosić lokalizacje dwóch pierwszych fabryk do końca 2021 roku.

Chip shortage trwa w najlepsze

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, przedsiębiorcy od lutego 2021 roku zwracają uwagę na ciągnący się problem chip shortage. Chodzi o brak mikroprocesorów, potrzebnych do produkcji ogromnej liczby urządzeń elektronicznych.

Obecny stan rzeczy wpływa na działalność wielu firm, w tym największych gigantów. Czipów brakuje już do samochodów, konsol i komputerów, urządzeń elektronicznych, a nawet do produktów AGD.

Przez brak półprzewodników problemy z produkcją samochodów mają takie firmy jak General Motors, Ford, Honda czy Fiat Chrysler.

Odpowiedzialna za konsolę PlayStation 5 firma Sony zrzuca zaś ogromne problemy z dostępnością konsoli w sklepach i e-commerce właśnie na przestoje i utrudnienia związane z brakiem mikroczipów.

Główny rywal Intela, firma AMD ostrzegła zaś, że niedobory potrwać mogą jeszcze miesiącami. Gigant produkuje procesory do różnego rodzaju zastosowań, w tym czipy dla konsol zarówno Sony, jak i Microsoftu.

Czemu "po prostu nie zrobią więcej" mikroprocesorów? W poniższym tekście ekspert tłumaczy nam, że sprawa jest kilka razy bardziej skomplikowana – w końcu to nie gwoździe.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl