Denerwujesz się przed rozpoczęciem nowej pracy? Tak sprawisz, że ludzie cię polubią

Redakcja INNPoland
Wchodzisz do nowej pracy, rozglądasz się dookoła i... co dalej? Każdy z nas chciałby pracować w jak najlepszej atmosferze, czasem jednak w ferworze wdrażania się w nowe obowiązki łatwo umykają nam zawiłości interakcji międzyludzkich. Zawsze warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym będziemy w stanie zbudować dobre relacje z innymi.
Aby zbudować dobre stosunki z innymi w pracy, powinniśmy sprawić, że będziemy postrzegani jako osoby godne zaufania (fot. Unsplash / Israel Andrade)

Jak być lubianym w pracy?

Części z nas nawiązywanie dobrych stosunków z innymi przychodzi zupełnie naturalnie, jednak dla innych jest to zadanie trudne – które wymaga przemyślenia, pomocy i korzystania ze wskazówek. O czym więc powinieneś pamiętać, jeśli chcemy być lubiani przez naszych współpracowników?

1. Rozmawiaj z innymi

Spójrzmy prawdzie w oczy – nie ma szans na to, żeby ludzie poczuli do ciebie choć cień sympatii jeśli odnoszą wrażenie, że kompletnie ciebie nie obchodzą. Postaraj się wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do nawiązania kontaktu ze współpracownikami.


Pamiętaj jednak, że dobra komunikacja składa się zarówno z mówienia, jak i ze słuchania: jeśli będziesz cały czas kierować rozmowę na siebie (albo, co gorsza, nieustannie mówić tylko o sobie!), osiągniesz tylko efekt kompletnie odmienny od tego, który chciałeś osiągnąć.

2. Mów do ludzi po imieniu

Na samym początku kariery w danej firmie trudno jest spamiętać imiona wszystkich dookoła – jednak nauczenie się i stosowanie imion poznanych osób w rozmowach z nimi jest zdecydowanie warte wysiłku. Zasygnalizuje to ludziom, że zależy ci na nawiązaniu w nimi relacji i sprawi, że będą chcieli odpowiedzieć na twój wysiłek.

3. Udowodnij, że jesteś godny zaufania

Zazwyczaj o zaufaniu w pracy mówimy w kontekście relacji szef-pracownik, ale tak naprawdę powinniśmy rozszerzyć to na wszystkie nasze kontakty w pracy. Jeśli ktoś mówi ci coś w tajemnicy – absolutnie nie podawaj tego dalej. Unikaj też plotek – nie tylko łatwo nimi kogoś skrzywdzić, ale można też niechcący stać się stroną w jednej z biurowych wojenek.

Opinię osoby godnej zaufania zbudujecie również spełniając obietnice. W pracy będą one najczęściej dotyczyły spraw zawodowych – pamiętaj więc, że jeśli obiecasz komuś wykonanie jakiegoś zadania, powinno ono zostać wykonane.

4. Bądź asertywny

Z drugiej jednak strony: nie możesz dać sobie wejść na głowę i wyrobić sobie opinię naiwnej osoby, która przyjmie na swoje barki każde dodatkowe zadanie. Najlepiej więc odnaleźć złoty środek: być skłonnym do pomocy innym, ale równocześnie pamiętać o swoich potrzebach i możliwościach.

Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, powiedz to wprost. Informacja ta pozwoli drugiej osobie znaleźć kogoś innego do pomocy – i sprawi, że będziesz postrzegany znacznie lepiej, niż gdybyś wziął na siebie dodatkowy obowiązek i go nie wykonał.

5. Przyznawaj się do błędów

Wiadomo: nikt nie jest idealny, błędy zdarzają się każdemu. Kluczowe jest jednak to, jak do faktu popełnienia błędów podchodzimy. Pamiętaj bowiem: nikt nie lubi osób, które uważają się za nieomylne – czasem lepiej jest po prostu przyznać się do popełnionego błędu zamiast uparcie brnąć w argumentację, która ma uratować naszą dumę, ale przy okazji zepsuje naszą opinię u innych.

6. Dobrze wykonuj swoje zadania

Żadne rady nie pomogą ci jednak zyskać sympatii ludzi, jeśli twoja praca będzie leżała odłogiem. Niewykonane – i źle wykonane – zadania prędzej czy później staną się problemem dla reszty twojego zespołu. Nie musisz być pracownikiem wybitnym, jednak bądź fair wobec innych i nie dodawaj im regularnie pracy poprzez złe wykonywanie swoich obowiązków.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl