Firmy będą kredytować Skarb Państwa. Składka zdrowotna także w miesiącach bez dochodu

Aleksandra Jaworska
Zmiana przepisów, przewidziana w Polskim Ładzie, może nie spodobać się wielu firmom. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie dość, że będą od teraz płacić składkę zdrowotną od dochodu, to też zostaną zmuszeni do odprowadzania jej za miesiące, w których nic nie zarobili.
Wielu przedsiębiorcom dojdzie też nowy uciążliwy obowiązek (fot. Wojciech Traczyk/East News)

Przedsiębiorcy nadpłacą składkę zdrowotną

Niektóre zmiany w Polskim Ładzie dadzą w kość przedsiębiorcom. Po wprowadzeniu zapowiadanej zmiany przepisów wielu przedsiębiorców nadpłaci bowiem m.in. składkę zdrowotną. Trzeba będzie ją zapłacić również za miesiące, w których się nie zarabia. Co gorsze, będzie ją można odzyskać dopiero w kolejnym (rozliczeniowo) roku.

Przedsiębiorcy będą również zmuszeni do uiszczenia opłaty za miesiące, w których nie zarabiali. Można łatwo przewidzieć, w jakie biznesy uderzą zapowiadane zmiany. Głównie zagrożone będą biznesy sezonowe, ale i istnieje realna obawa, że fundusze zebrane w ten sposób będą kredytować wydatki Skarbu Państwa.


Przedsiębiorcy będą mogli odzyskać nadpłaty, ale dopiero w następnym roku. Na dodatek pod jednym warunkiem, którym będzie złożenie elektronicznego wniosku do ZUS.

"To niejedyna niekorzystna zmiana. Składki zdrowotnej nie da się już odliczyć od PIT. Wielu przedsiębiorcom dojdzie też nowy uciążliwy obowiązek, składanie comiesięcznych deklaracji do ZUS" – jak podaje "Rzeczpospolita".

Zamiast KRUS mają płacić 2 razy droższy ZUS

"Niespodzianka" od ZUS czeka też rolników. Rząd ma w planach przeniesienie farmerów prowadzących działalność gospodarczą z KRUS-u do ZUS-u. A to oznacza, że zamiast 700 kwartalnie, będą płacić 1400 złotych składki miesięcznie.

Nowe przepisy uderzą w tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą i są jednocześnie rolnikami. Dzięki temu płacą niższe składki do KRUS-u. Rząd planuje wykreślić z ustawy art. 5a, który daje rolnikom prawo prowadzenia działalności gospodarczej niewielkich rozmiarów bez utraty prawa do ubezpieczenia w KRUS-ie.

Przypomnijmy, chociaż rolnicy-biznesmeni płacą w KRUS-ie podwyższone składki z tytułu posiadania gospodarstwa i prowadzenia działalności gospodarczej, to wciąż są one dużo niższe niż w przypadku pozostałych przedsiębiorców. To 708 zł na kwartał od osoby w przypadku gospodarstwa do 50 hektarów, oraz 1059 złotych powyżej tego limitu.
Czytaj także: Czekają nas ogromne zmiany w ZUS. Od nowego roku zasiłek mimo spóźnienia z opłatą

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl