Jedni zyskają, inni stracą. Od przyszłego roku nowe zasady przeliczania emerytur
Sejm przyjął nową ustawę emerytur, która wprowadzi rewolucyjne rozwiązania. Nie dla wszystkich będą one na plus.
Nowe emerytury, stare emerytury
Najważniejsza zmiana dotyczy zasad przeliczania. Osoby mające tzw. nowe emerytury będą mogły przeliczać świadczenia tak jak obecnie. Jeżeli osoba nadal pracuje, to ZUS nowe składki - odłożone już po emeryturze - podzieli przez przewidywany czas życia i o taką kwotę podwyższy emeryturę.Inaczej sprawa będzie się miała z osobami z tzw. starymi emeryturami, czyli urodzonymi przed 1 stycznia 1949 r. Jeżeli nadal dorabiają, ich świadczenie będzie podwyższane (przeliczane) poprzez doliczenie po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkowego.
Rozwiązanie to będzie niekorzystne, bo nie skorzystają już z nowej kwoty bazowej. Jak przypomina dziennik, obecnie emeryci przy przeliczaniu zyskują podwójnie. Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczenia, oraz na doliczeniu nowego okresu składkowego, co też znacząco podnosi wysokość świadczenia.
Po wprowadzeniu zmian, dorabianie na emeryturze przestanie być dla nich opłacalne. Będą stratni o nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Przeliczenie emerytur
Jak przypomina ZUS, przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach. Jest to możliwe na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, emeryci, do wniosku o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia, mogą wykazać zarobki, które przypadają w części lub w całości w latach po przyznaniu emerytury lub renty. Na tej podstawie ZUS ponownie oblicza wskaźnik wysokości podstawy wymiaru i – jeśli jest wyższy niż dotychczasowy – podwyższa emeryturę lub rentę.
Jeśli z zarobków, które dana osoba osiągnęła po przyznaniu świadczenia, ZUS obliczy wyższy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru, to będzie mógł także przyjąć do przeliczenia nową kwotę bazową, która obowiązywała w dniu, w którym złożony został wniosek o przeliczenie emerytury lub renty.
Chodzi o emerytury ustalane według nowych zasad dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które:
- spełnią warunki do uzyskania emerytury (w szczególności warunek wieku emerytalnego) między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku;
- już wcześniej spełniły warunki do emerytury ustalanej według nowych zasad ale dopiero teraz - w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. - wystąpią o ustalenie tej emerytury;
- mają już ustalone prawo do nowej emerytury i mają okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym po dniu, od którego przyznano tę emeryturę i zgłaszają obecnie wniosek o doliczenie składek zapisanych na koncie ubezpieczonego po dniu ustalenia prawa do emerytury;
- prawo do nowej emerytury mają ustalone w poprzednich latach, ale prawo to zostało zawieszone z powodu kontynuowania zatrudnienia u pracodawcy, u którego pracowały przed dniem nabycia prawa do emerytury, a w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. zakończą zatrudnienie.