Ten rekord pokazuje prawdę o systemie emerytur w Polsce. Pomoże trzynasta emerytura?

Coraz więcej emerytów dorabia do emerytury
Coraz więcej emerytów dorabia do emerytury Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta
Emeryci dorabiają do emerytur. Lądują w handlu, agencjach pracy tymczasowej czy... opiece zdrowotnej. Pod koniec zeszłego roku takich osób było blisko 800 tys. W porównaniu z 2015 rokiem oznacza to wzrost o 30 proc.


Dane o osobach pracujących na emeryturze podsumowuje dziennik "Rzeczpospolita". Najwięcej z pracujących emerytów mieszka w województwach mazowieckim i śląskim - wynika z danych ZUS cytowanych przez dziennik.

Większość, bo 56 proc. pracujących emerytur stanowią kobiety. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ kobiece emerytury są niższe, więc trudniej się z nich utrzymać. Średnio kobiety zarabiają bowiem mniej, mają krótszy staż pracy i wcześniej przechodzą na emeryturę. Rekordzistka otrzymuje dwa grosze emerytury.

Emeryci najczęściej pracują w handlu detalicznym i agencjach pracy. Ponadto w danych ZUS pojawiają się takie miejsca pracy jak opieka zdrowotna czy usługi. Maleje za to udział sektorów opartych na pracy fizycznej, czyli tej, w której definiują mężczyźni.

Liczba dorabiających emerytów rośnie
ZUS przypomina, że w ubiegłym roku liczba pracujących emerytów była niższa o 58 tys. niż teraz. W porównaniu zaś z rokiem 2015 ich liczba wzrosła o 30 proc.

Pomóc emerytom miała za to 13 emerytura, zapowiedziana przez Jarosława Kaczyńskiego na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Z programu skorzystać ma ok 9 milionów Polaków.

Do comiesięcznego przelewu każdego emeryta zostanie doliczone jednorazowe świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto. W tej chwili tyle wynosi minimalna emerytura, którą można otrzymać w przypadku przepracowania 20 lat przez kobietę i 25 przez mężczyznę. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że taki dodatek będzie także wypłacany w kolejnych latach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.