Rekordzista pobiera 22 tys. zł emerytury. W tej samej okolicy inna osoba dostaje... 2 gr

Różnice w emeryturach sięgają kilkunastu tysięcy
Różnice w emeryturach sięgają kilkunastu tysięcy Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta
Prawdopodobnie najniższa emerytura w Polsce wypłacana jest w województwie lubelskim. Wynosi ona dokładnie 2 grosze. Dla porównania, najlepiej zarabiający emeryt w tym województwie miesięcznie dostaje ponad 20 tysięcy złotych.


Sama wysokość wypłacanej emerytury zależy z jednej strony od tego, jak wiele składek udało się w czasie pracy odłożyć. Z drugiej zaś od tego, kiedy przeszliśmy na emeryturę. Im później, tym mniej spodziewanego czasu życia nam zostało, a tym samym wyższa miesięczna emerytura.

Skąd zatem emerytura w wysokości 2 groszy? Wypłacana jest ona kobiecie, która przez całe swoje życie była ubezpieczona przez jeden dzień z minimalną składką. To może być najniższa emerytura wypłacana w naszym kraju.

Na drugim biegunie jest emeryt, który pobiera miesięcznie 22 128 zł. On z kolei na emeryturę przeszedł w wieku 80 lat, po przepracowaniu blisko 60 lat. Nie wiadomo co prawda, jak wyglądała jego pensja w tym czasie, a to od niej zależy wysokość odprowadzanych składek.

Jak otrzymać minimalną emeryturę?
Jeśli kobieta przez całe życie przepracuje co najmniej 20 lat, a mężczyzna 25, ich emerytura zostanie podwyższona do 1100 złotych, niezależnie od tego, ile składek udało im się w tym czasie zebrać. Z kolei stulatkowie otrzymują dodatkowe, niewaloryzowane świadczenie. Osoba, która w zeszłym roku skończyła 100 lat, ma otrzymywać 3731,13 zł miesięcznie.


Wypłata kilkugroszowej emerytury to dla ZUS dodatkowe koszty, które mogą sięgnąć nawet 10 złotych miesięcznie. Rząd chce zatem wprowadzić praktyczne zmiany, które zlikwidują groszowe świadczenia i zmniejszą koszty administracyjne systemu.

Groszowa emerytura nie oznacza biedy
Emerytura groszowa nie świadczy od razu o statusie materialnym pobierających je osób. Oznacza jedynie, że wpłacili oni do ZUS mało składek. Mogli bowiem na przykład przez prawie całe życie pracować na czarno.

Część groszowych emerytur może podwyższyć uchwalony niedawno program "Mama 4+". Z rozwiązania będą mogły skorzystać te mamy, które wychowały co najmniej czworo dzieci i nie wypracowały stażu emerytalnego 20 lat pracy. Otrzymają one minimalna emeryturę lub podwyższenie otrzymanej emerytury do poziomu minimalnej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.