Szaleństwo Black Friday ogarnęło Polaków. Oto jak nie dać się nabić w butelkę [PORADNIK]

Krzysztof Sobiepan
Black Week – start! Wiele firm właśnie rozpoczęło święto zakupów, a pod koniec tygodnia czeka nas Black Friday 2021. W naszym poradniku wskazujemy, jak korzystać z promocji z głową. Radzimy m.in. gdzie szukać okazji, jak nie stracić głowy w zakupowym szale i co zrobić, gdy zakup okaże się nietrafiony.
Zakupy podczas Black Friday trzeba robić z głową Fot. PIOTR DZIURMAN/REPORTER

Black Week 2021

Jak wszyscy wiemy właśnie rozpoczął się Black Week a pod koniec tygodnia czeka nas wielkie święto zakupów – Black Friday.

Oczywiście wielu z nas wykorzystuje te okazję, by złapać okazję i kupić sporo nowych przedmiotów w promocji. Nie zawsze jednak kupno wymarzonej komórki, telewizora czy innych sprzętów ze znaczną obniżką jest łatwym zadaniem.

Postanowiliśmy napisać poradnik zawierający parę prostych rad, które mogą ułatwić wam szał zakupów.

Nie tylko Black Friday – Black Month, Black Week, Cyber Monday

Black Friday to najpopularniejszy dzień na zakupy, często z bardzo dobrymi promocjami, lecz jednocześnie mocno ograniczoną liczbą produktów. Jeśli liczycie, że na spokojnie usiądziecie sobie w piątek po pracy i będziecie przebierać w niesamowitych promocjach – rozczarujecie się. Nie tędy droga. W popularnych sklepach przedmioty wyprzedają się na pniu, a najlepsze rabaty zaczynają się od rana i kończą się raczej w minuty niż godziny.


Jeśli możecie sobie na to pozwolić – zdarzają się osoby, które wstają o piątej nad ranem i przeglądają oferty przed wszystkimi. Niektórzy maniacy promocji biorą nawet dzień wolny. My proponujemy jednak zacząć myśleć o zakupach nie w piątek, a nieco wcześniej.

Sklepy też zaczynają dawać więcej okazji na zakupy osobom, które są zajęte w ostatni piątek listopada. Od lat popularny jest poniedziałek po czarnym piątku – Cyber Monday 2021 wypada 29 listopada. W tym dniu sprzedawcy zazwyczaj kładą nacisk na oferty sprzętów elektronicznych.

Inne platformy zaczynają oferty już od poprzedniego piątku lub poniedziałku, tworząc Black Week – tydzień promocji, gdzie zwykle każdego dnia pojawiają się nowe oferty. Co poniektóre sklepy zaczynają zaś już od pierwszego listopada i organizują Black Month.

Oto garść już rozpoczętych akcji Podsumowując – sprawdzajcie oferty sklepów wcześniej niż w piątek.

Zróbcie listę rzeczy, które chcecie kupić

"Impulsowe zakupy są naszym największym problemem. Kupujemy kolejne rzeczy bez przemyślenia, czy rzeczywiście ich potrzebujemy. To na takich właśnie zakupach najlepiej zarabiają sprzedawcy" – ostrzegał niedawno na antenie radia ZET prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

To święta prawda: Black Friday może u nas wywoływać mocną chęć tego, aby coś kupić i "zaoszczędzić". A jeśli rzeczy, które mieliśmy na oku, będą niedostępne, często wpadamy w pułapkę – kupujemy sprzęt mało potrzebny, którego używamy parę razy, a potem trafia do szafy, szuflady czy na pawlacz.

Radzimy więc zrobić listę zakupów na Black Friday. Taki konsumencki rachunek sumienia może mieć kilka punktów. Możemy chcieć kupić na przykład nowy telefon, laptopa, przestały nam działać słuchawki i przyda nam się szybka ładowarka.

Najlepiej rozeznać się wcześniej, jakie modele mogą nas interesować i ile jesteśmy skłonni wydać. Dzięki temu szybciej podejmiemy decyzję, na które często jest dość mało czasu. Z listą będzie nam też łatwiej się "przełączyć" – skoro wyprzedały się telewizory, to zaczynamy szukać kolejnego przedmiotu z listy.

Mając gotowe ramy powinniśmy uniknąć dwóch rzeczy – wydania ogromnej sumy pieniędzy w szale zakupów oraz kupienia niepotrzebnych produktów, których nabycia będziemy potem żałować.

Podsumowując – nie kupujcie tylko dlatego, że jest promocja.

Bądźcie poinformowani – jak szukać promocji na Black Friday?

Oczywiście każdy z nas podczas Black Friday jest tylko jedną osobą. Stron sklepów z promocjami są dziesiątki, jeśli nie setki i można je przeglądać godzinami. A co jeśli mniej znany sklep ma bardzo dobrą ofertę? Skąd też wiedzieć, czy dany przedmiot w danej cenie to promocja warta uwagi, czy tylko symboliczna obniżka?

Naszym zdaniem warto korzystać ze stron skupiających łowców okazji.

Z własnego doświadczenia polecić możemy Pepper.pl – to strona działająca nieco jak sieć społecznościowa z okazjami w roli głównej. Autor wpisu wrzuca konkretny przedmiot i jego promocyjną oraz standardową cenę. Na pierwszy rzut oka widać więc np. czy rabat ma 5, 15 czy 50 procent.

Udzielające się na portalu osoby zazwyczaj mają bardzo dobrego nosa do okazji i szukają ich w miejscach, o których my nawet byśmy nie pomyśleli. Jeśli oferta jest dobra, to decyzją użytkowników staje się "gorętsza" i jest wyświetlana coraz wyżej.

Pepper oczywiście przygotował się na Black Friday i zapewnił przydatne zakładki z kategoriami na samym górze strony.

Skoro już o mediach społecznościowych mowa – na polskim Wykop.pl istnieje hasztag #cebuladeals, na którym często pojawiają się interesujące oferty. Strumień rabatów jest jednak nieposegregowany. To też jedynie hasztag, więc mogą się tam znaleźć też żarty i treści nie związane ściśle z promocjami czy Black Week.

Na Facebooku jest też wiele fanpage'ów czy grup zajmujących się szukaniem promocji. Nam w oko wpadli Łowcy Promocji, ale stron jest dużo, więc możecie poszukać np. największej albo najbardziej aktywnej. Warto też dołączyć do stron specjalistycznych – smartfonowych, laptopowych – być może wpadniecie tam na więcej dobrych promocji, jeśli już wiecie, co konkretnie chcecie kupić.

Fanom interaktywnej rozrywki można zaś polecić serwis Łowcygier.pl. Strona działa na zasadzie bloga, gdzie kolejne wpisy to jedna promocja. Znajdziemy tam oczywiście gry wideo na komputery i konsole. Czasem jednak zdarzają się też informacje o przecenionym sprzęcie dla graczy.

Podsumowując – co dwie głowy to nie jedna. Korzystajcie z wiedzy innych.

Nietrafiony zakup – pamiętaj o swoich prawach

Jak wspomnieliśmy wcześniej, sporo sklepów liczy, że podczas Black Friday będziemy podejmować spontaniczne decyzje zakupowe. A te od czasu do czasu wypadają na naszą niekorzyść.

Należy pamiętać, że te same prawa konsumenta obowiązują niezależnie od tego, czy produkt kupujemy w Black Friday, czy w każdy inny piątek roku.

Jak przypomina UOKiK, niezależnie od ceny produktu czy akcji promocyjnej możemy zwrócić wadliwy produkt. Trzeba wtedy powołać się na zwrot w ramach rękojmi u sprzedawcy. W przypadku gwarancji produkt zwracamy najczęściej do dystrybutora bądź producenta.

Oczywiście jeśli sprzedawca obniża cenę z powodu jawnej wady produktu – jest powystawowy, ma otarcia, pęknięcia itp. – a my wiemy o nich w chwili zakupu to towar nie podlega tego typu reklamacjom.

W przypadku, gdy się rozmyślimy, a produkt jest w pełni sprawny – zwrot towaru może być trudniejszy. W przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym wszystko zależy od dobrej woli sprzedawcy – warto zapytać się w sklepie, jaka jest polityka firmy.

W przypadku zakupów przez internet ustawowo mamy 14 dni na zwrot bez podania przyczyny. To jeden z największych plusów robienia zakupów Black Friday przez internet.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl