Goldman Sachs: kobiety i mniejszości do zarządów. Firma zawalczy o różnorodność

Konrad Bagiński
W zarządach spółek, w które inwestuje Goldman Sachs ma być więcej kobiet i przedstawicieli mniejszości etnicznych. Firma chce dosłownie wymusić zmiany w firmach. Będzie głosowała przeciwko powołaniom nowych członków, jeśli jej warunki nie zostaną spełnione.
Goldman Sachs zapowiada, że wymusi większy udział kobiet i mniejszości w zarządach firm Dane Deaner / Unsplash.com
Goldman Sachs Asset Management, czyli oddział firmy zajmujący się inwestowaniem w przedsiębiorstwa, chce wpływać na działalność spółek, w które wkłada pieniądze w imieniu swoich klientów. Nowa polityka ma na celu realizację zobowiązania firmy do tego, by różnorodność uczynić kluczowym elementem standardów jej polityki inwestycyjnej.

Od marca 2022 r. GSAM będzie dążył do tego, aby spółki z indeksów S&P 500 i FTSE 100, w których GSAM jako pełnomocnik swoich klientów wykonuje prawo głosu z akcji, posiadały w swoich władzach przynajmniej jednego przedstawiciela wywodzącego się z mniejszości etnicznej.


Jednocześnie, już w skali globalnej, spółka "będzie dokładać starań", aby w kierownictwie spółek publicznych zasiadały co najmniej dwie kobiety, chyba że zarząd liczy mniej niż 10 członków lub gdy lokalne standardy w tym zakresie są wyższe. Goldman Sachs ogłosił, że będzie głosować przeciwko nowym nominacjom, w sytuacji gdyby nie udało się spełnić tych oczekiwań. W samych Stanach Zjednoczonych będzie głosował przeciwko powoływaniu zarządów, w których nie zasiądzie żadna kobieta.Po co parytety?Zdaniem przedstawicieli Goldman Sachs jest to po prostu opłacalne. Przedstawiciele tej firmy finansowej podkreślają, że różnorodność przyczynia się do wypracowywania dobrych wyników dla akcjonariuszy spółek. Obecnie 46 proc. dyrektorów w zarządzie Goldman Sachs Group stanowią kobiety, a 3 z 13 pochodzi z mniejszości etnicznych.https://natemat.pl/266533,czy-potrzebne-nam-sa-lewackie-parytety-i-deklaracja-lgbt-tak– Różnorodność we władzach spółek jest ważnym czynnikiem sprzyjającym wielowymiarowemu myśleniu na najwyższych szczeblach każdej firmy i jest istotnym elementem napędzającym wyniki. Wciąż zwiększamy nasze oczekiwania w odniesieniu do różnorodności, w miarę jak rosną oczekiwania odnośnie stosowania wyższych standardów – mówi Katie Koch z Goldman Sachs Asset Management.

Goldman Sachs Asset Management dodaje, że będzie również kontynuować bezpośrednią współpracę ze spółkami, w których wykonuje prawo głosu, w zakresie różnorodności na wszystkich szczeblach organizacji. Zachęca też spółki do publikowania informacji o zróżnicowaniu pracowników ze względu na płeć, rasę i pochodzenie etniczne, tam gdzie ma to zastosowanie.

Szczegółowe informacje na temat aktualizacji zasad ogłoszonej polityki zostaną przedstawione po ich wejściu w życie 1 marca 2022 roku.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl