3-4 proc. na lokacie? To możliwe - ale jest pewien haczyk
Niektóre banki zaczęły oferować 3-4 proc. zysku na lokacie. Brzmi to jak powrót starych dobrych czasów dla oszczędzających, ale nie ma róży bez kolców. Takie warunki nie są bowiem dostępne dla każdego "Kowalskiego". Co trzeba zrobić, by się zakwalifikować?
Lokaty luty 2022 r.
Państwowe PKO BP i Pekao nawet nie silą się na dobrą minę do złej gry. Przyznają, że w ostatnich 6 miesiącach standardowe oprocentowanie lokat do 7 miesięcy i rachunków oszczędnościowych wynosiło 0,01 proc.Santander i mBank także oferują oprocentowanie równe 0,01 proc.
W praktyce symboliczna jedna setna procenta oznacza, że po podatku zysk to 8 groszy za każdy tysiąc złotych zamrożony na rok. W przypadku 3 miesięcy zysk to 2 grosze, a po sześciu miesiącach – ok. 4 groszy. To głodowa stawka znana z najgorszych miesięcy dla oszczędzających.
ING Bank Śląski i Alior Bank podnoszą nieco poprzeczkę - a raczej odkopują ją spod ziemi. Banki oferują odpowiednio 0,05 i 0,1 procenta. Oznacza to zarobek rzędu 41 lub 81 groszy na rok.
Lokaty promocyjne, ze zmiennym oprocentowaniem
By zmyć z siebie dość kuriozalne oferty banki zaczynają przedstawiać promocje oszczędnościowe i inne zachęty. Znamionowe oprocentowanie jest tam znacznie wyższe, ale trzeba spełnić szereg dodatkowych warunków, m.in. co miesiąc wprowadzać na konto nowe środki. Zwykle akcja jest też ograniczona czasowo, może też dotyczyć tylko nowych klientów.– Już pojawiły się lokaty na 3-4 proc. I takich ofert jest kilka. To nie jest wyjątek z jednego banku - zauważa Bartosz Turek, ekspert HRE Investments.
Credit Agricole oferuje natomiast lokaty ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR 1M. W tej chwili to 2,85 proc., czyli sporo wyżej od konkurencji. Bank odejmuje jednak marżę, zależną od okresu zamrożenia środków.
Końcowo – w lutym pieniądze na koncie oszczędnościowym są tam oprocentowane na 1,03 proc. Przy zamrożeniu środków na 6 miesięcy zysk wzrasta do całkiem przyjemnych 1,93 proc. w skali roku. Standardowa lokata instytucji to zaś nadal groszowe 0,01 proc.
Lokaty oszczędności a inflacja
Money.pl przypomina, że roczne zyski z lokaty powinny wynosić 86 zł/rok z tysiąca zł, by przeciwdziałać inflacji. To odsetki rzędu przynajmniej 8,6 proc. . Po ostatnim szybkim szacunku GUS wskaźnik ten wzrósł zaś do 9,2 proc.Eksperci ekonomiczni tłumaczą, że banki są dalekie od znacznego podwyższenia atrakcyjności lokat. W pandemii instytucje finansowe mają zbyt dużo pieniędzy i nie mają co zrobić z zalegającymi środkami.
Ma to związek z dużą liczba dostępnych pieniędzy i mniejszą liczbą kredytów. Obecnie pożyczone środki stanowią ok 80 proc. wartości depozytów. Oznacza to, że nawet przy wzroście akcji kredytowej o 4-5 proc. banki przez trzy lata obejdą się bez dodatkowych pieniędzy klientów.
Nie mają więc po co uatrakcyjniać oferty kont oszczędnościowych czy lokat.
Podwyżki stóp procentowych – czy wpłyną na oszczędzających?
Jak pisaliśmy INNPoland.pl, podwyżki stóp procentowych wywołują najwięcej emocji wśród kredytobiorców, bo podnoszą ich comiesięczną ratę. Warto jednak pamiętać, że to także szansa na wyższe oprocentowanie lokat bankowych.Jak wskazuje Jarosław Sadowski z Expander Advisor, już w grudniu "przeciętne oprocentowanie nowo zakładanych lokat może przekraczać 2 proc., a najlepsze oferty mogą dawać nawet ponad 3 proc. Nadzieję na to daje znaczący wzrost stopy depozytowej NBP i stawki WIBID".
Ta pierwsza określa wysokość oprocentowania jednodniowych lokat wpłacanych przez banki do NBP. Od początku pandemii do czasu podwyżki listopadowej wynosiła 0 proc. i podobne stawki oferowały banki.
Teraz jednak jest to już 2,25 proc., czyli najwyższy poziom od 2013 r. Ponadto WIBID 3M, czyli oprocentowanie lokat trzymiesięcznych zakładanych przez banki w innych bankach, wynosi już 3,12 proc.
Jak podkreśla Sadowski, zaraz po listopadowej podwyżce stóp procentowych pojawiły się pierwsze lokaty z dużo wyższym niż dotychczas oprocentowaniem.
"Dla przykładu w Kasie Stefczyka jeszcze przed grudniową podwyżką można było uzyskać stawkę 2,4 proc. na sześć miesięcy. Oferta dotyczy jednak tylko nowych klientów. Getin Bank oferuje natomiast 2 proc. na 3 miesiące dla nowych klientów. Ci, którzy już korzystali z jego usług mogą natomiast liczyć na oprocentowanie od 1 proc. do 1,6 proc. (w zależności od okresu lokaty), jeśli wpłacą do banku tzw. nowe środki" – wskazał ekspert.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl