Powstała pierwsza regularna linia dronowa w Polsce. Łączy mazowieckie szpitale

Konrad Bagiński
Szpitale w Warszawie, Sochaczewie i Pułtusku od jutra będą miały ze sobą regularne połączenie lotnicze. Obsłużą je drony, latające nawet 7 razy dziennie po 60 km w obie strony. Wożą głównie próbki medyczne, lecą ok. 100 metrów nad ziemią. To tańsze, szybsze i skuteczniejsze niż wożenie materiałów medycznych samochodem.
Takie drony bedą regularnie latać między szpitalami na Mazowszu Farada.eu
Od 17 lutego 2022 r. ruszają pierwsze w Polsce regularne loty długodystansowe, wykonywane bezzałogowymi statkami powietrznymi. Będą one realizowane przez firmę transportową, świadczącą usługi na rzecz systemu opieki zdrowotnej. Regularne loty dronów transportowych będą odbywać się na trasach pomiędzy Warszawą a Sochaczewem oraz Warszawą a Pułtuskiem.

Drony przeniosą próbki medyczne

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej informuje, że loty odbywają się przy wykorzystaniu statku powietrznego pionowego startu na wysokości 100 m nad powierzchnią gruntu oraz z prędkością 72 km/h. Operator drona ponosi pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo misji oraz za ustąpienie pierwszeństwa innym użytkownikom przestrzeni. Dron wyposażony jest też w system kamer umożliwiający obserwację trasy przelotu.
Czytaj także: Niewidzialne autonomiczne roboty. Drony polskiej firmy przechodzą wszelkie pojęcie
Każda z tras przelotu drona ma długość ok. 60 km. Bezzałogowce będą latały między szpitalami w Sochaczewie, Pułtusku i Warszawie (na Stępińskiej).


"Zwracamy się z prośbą do użytkowników naszej przestrzeni powietrznej o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie tras lotów BSP [bezzałogowych statków powietrznych - red.]. Pomimo, że trasy zostały poprowadzone z pominięciem lądowisk oraz regonów lotów paralotni / motolotni, warto mieć na uwadze ich przebieg planując swoje loty" - podkreśliła PAŻP w komunikacie.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl