Wakacje uratowane. Jest porozumienie kontrolerów lotu z PAŻP
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
"Wszystko wskazuje na to, że polscy turyści mogą być spokojni o swoje loty w wakacje. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej porozumiała się z kontrolerami lotów" – podało Polskie Radio 24.
Jak podaje natomiast TVN24, w porozumieniu Agencji z kontrolerami znalazły się między innymi poniższe ustalenia:
- system SPO (jednoosobowej pracy na wieżach lotnisk) tylko na małych lotniskach, kiedy jest mały ruch,
- nowe umowy o pracę, ich częścią będzie kodeks etyki,
- nowy taryfikator wynagradzania bez przekroczenia budżetu PAŻP,
- będzie wyrównanie inflacyjne za 2022 rok, ale w 2025 roku,
- powrót do pracy osób, zdaniem związkowców, bezprawnie zwolnionych.
"Wszystkie zmiany są rozłożone w czasie i mają wejść do 2025 roku" – czytamy.
O co chodziło?
Jak pisaliśmyw INNPoland.pl, spór zbiorowy w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej rozpoczął się tuż przed Bożym Narodzeniem.
Kontrolerzy informowali, że podstawą sporu jest organizacja pracy kontrolerów ruchu lotniczego, informatorów służby informacji powietrznej oraz personelu wsparcia operacyjnego. Kontrolerom najbardziej nie podobało się obsadzanie podwójnych stanowisk jedną osobą. W efekcie zamiast dwóch kontrolerów – co jest światowym standardem – w pracy jest tylko jeden naraz.
Kontrolerzy wymieniali jeszcze inne kwestie sporne. To między innymi notoryczne nierespektowania raportów bezpieczeństwa i fatalna atmosferę w pracy. Domagali się też odstąpienie od zmian niektórych postanowień wprowadzonego regulaminu pracy, wycofanie się przez Ministerstwo Infrastruktury z prac legislacyjnych związanych z podniesieniem nominału czasu pracy i odebrania konstytucyjnego prawa do strajku.
Informowali, że z powodu "drastycznego spadku w zakresie kultury bezpieczeństwa", prowadzonego procesu zwolnień grupowych i wypowiedzeń zmieniających w połączeniu z wprowadzeniem nowych zasad wynagradzania, ponad 86 proc. pracowników APP Warszawa (służba kontroli zbliżania) oraz 81 proc. pracowników ACC Warszawa (służba kontroli obszaru) rozwiązało umowy o pracę. Z pracy planowało odejść aż 175 z 208 kontrolerów. Sprawa jednak zakończyła się w kwietniu rozmowami ostatniej szansy, na których ustalono rozejm na okres majówki i do 10 lipca włącznie.