Ulga na dziecko wróciła, ale nie dla wszystkich. Jedna grupa rodziców nie skorzysta
Obserwuj INNPoland w Wiadomościach Google
- Od początku lipca 2022 r. obowiązują nowe zasady przeliczania ulgi na dziecko
- Ze stanowiska Ministerstwa Finansów wynika, że nie wszyscy rodzice będą mogli z niej skorzystać
- Bonifikata przysługuje również na dorosłe dziecko, ale obowiązuje kryterium wiekowe i dochodowe
Haczyk w uldze na dziecko. Nie wszyscy rodzice obniżą podatek
1 lipca 2022 r. weszły w życie poprawki do nieudanej rewolucji podatkowej firmowanej sloganem Polski Ład. Dzięki nim rodzice znów mogą ubiegać się o ulgę na dziecko, która w ostatnich latach cieszyła się dużą popularnością.
Zasady są jeszcze korzystniejsze niż wcześniej. Wszystko za sprawą zwiększenia kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł) i podwyższenia progu podatkowego (do 120 tys. zł). Jednak okazuje się, że nie wszyscy rodzice będą mogli skorzystać z ulgi na dziecko. Na cenzurowanym znaleźli się niektórzy rodzice wychowujący dziecko samotnie.
Jak zauważa "Rzeczpospolita" rodzice, którzy opiekują się dzieckiem naprzemiennie, nie są uznawani przez prawo za rodziców samotnych. W rezultacie ulga na dziecko im się nie należy.
W tym kontekście dziennik przywołuje wypowiedź wiceministra finansów Artura Sobonia, który dołączył do resortu w 2022 r. W kuluarach mówi się, że to właśnie on miał naprawić błędy, które pojawiły się w pierwszej wersji Polskiego Ładu.
Z jego słów wynika, że na preferencyjne rozliczenie podatku może liczyć wyłącznie jeden rodzic, który samotnie wychowuje dziecko. Tego prawa nie posiada osoba, która wychowuje dziecko wspólnie z drugim rodzicem, także w przypadku opieki naprzemiennej.
Zatem matka, która na dwa tygodnie w miesiącu oddaje pociechę pod opiekę ojca, nie będzie mogła wnioskować o ulgę na dziecko. W drugą stronę działa to tak samo.
Na czym polega ulga na dziecko?
Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2022 r. wskazują, że w 2022 r. samotni rodzice zapłacą podatek w podwójnej wysokości względem połowy swoich dochodów. Ulga na dziecko przysługuje osobom, które korzystają ze skali podatkowej i wychowują:
- dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia,
- niepełnosprawne dziecko, które dostaje zasiłek, dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
- studentów do 25. roku życia.
W przypadku dorosłego dziecka obowiązuje nowe kryterium dochodowe. Rodzic może odliczyć ulgę na dziecko do 25. roku życia, które uczy się i pracuje, pod warunkiem że dochód dziecka nie jest wyższy niż 16 061,28 zł.
Nowa ulga, która jest podobna do zasad obowiązujących w poprzednich latach, zastępuje bonifikatę obowiązującą od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z pierwszymi założeniami Polskiego Ładu ulga na dziecko zezwalała na odliczenie od podatku 1,5 tys. zł.