Niemcy ogłosili plan warty miliardy. Tak chcą walczyć z kryzysem dziesięcioleci
- Niemcy ogłosili plan pomocy przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym warty 65 mld zł
- W planach jest przekazanie ogromnych pieniędzy na zniżki w transporcie, ulgi podatkowe i obniżkę cen węgla, paliw i gazu
- Plan warty miliardy został ogłoszony dzień po tym, jak Rosja bezterminowo zakręciła Nord Stream 1
Plan warty miliardy. Tak Niemcy reagują na kryzys dziesięcioleci
Kryzys energetyczny, największy od dziesięcioleci, zawisł nad Europą. W związku z tym Niemcy postanowili przygotować plan ratunkowy dla firm i gospodarstw domowych. Jego celem jest wsparcie przedsiębiorców i obywateli w obliczu rosnących cen energii elektrycznej.
Niemiecki plan warty miliardy został przygotowany po kilku tygodniach dyskusji między koalicjantami. Jak wskazują rządzący w dokumencie "szybka i proporcjonalna pomoc" jest niezbędna z powodu "szybko rosnących cen energii".
- Rząd Niemiec wykorzysta dochody z nadzwyczajnych podatków do obniżenia cen dla konsumentów końcowych za gaz, ropę i węgiel — oznajmił kanclerz Niemiec Olaf Sholz. Jak przekonywał, nasi zachodni sąsiedzi "przetrwają tę zimę".
Zniżki w transporcie, obniżka podatków i cen energii
Pakiet ratunkowy zakłada przekazanie 1,5 mld euro na zniżki w transporcie publicznym. Poza tym rząd w Berlinie chce przeznaczyć 1,7 mld euro na obniżenie podatków dla firm z branż energochłonnych. Według oficjalnych wyliczeń jest ich około 9 tys.
Poza tym środki z podatku od nadzwyczajnych zysków mają sfinansować obniżki cen gazu, paliw i węgla dla konsumentów. Minister finansów Niemiec Christian Lindner przekonywał, że dzięki temu będzie można uzyskać "dwucyfrową liczbę miliardów euro".
Takim podatkiem miałyby zostać objęte firmy, które czerpią duże zyski z rosnących cen energii. Scholz przyznał, że będzie zabiegał o wprowadzenie tego rozwiązania również na poziomie całej Unii Europejskiej, ale już teraz chce je wdrożyć w Niemczech.
W ramach kolejnej transzy rząd w Berlinie planuje wydać 65 miliardów euro m.in. na wydłużenie korzystnych zniżek na transport publiczny. Z tych pieniędzy chce sfinansować również ulgi podatkowe dla 9 tys. przedsiębiorstw, które zużywają bardzo dużo energii.
- To największy pakiet pomocy, jaki do tej pory przyznaliśmy — przekonywał Scholz. Jak zapowiedział, niektóre świadczenia socjalne mają zostać powiązane z obecną lub prognozowaną inflacją. Z najnowszych szacunków Destatis wynika, że w sierpniu 2022 r. inflacja CPI w Niemczech wynosiła 7,9 proc. Taki sam odczyt raportowano w maju i był to najbardziej dynamiczny wzrost cen od 70 lat.
Rosja bezterminowo zamknęła Nord Stream 1
Plan warty miliardy został ogłoszony zaledwie dzień po tym, jak Gazprom poinformował, że po raz kolejny wstrzymuje dostawy gazu do Niemiec przez Nord Stream 1. Jednak tym razem — bezterminowo.
Wcześniej, w dniach 31 sierpnia - 2 września, Nord Stream 1 był poddany "serii rutynowych prac konserwacyjnych". Przepływ gazu miał zostać wznowiony, ale tak się nie stało. Skutki tej decyzji odczuwa także Polska, która kupuje od Niemiec gaz transportowany właśnie przez Nord Stream 1. W rezultacie zaczęliśmy już sięgać po zapasy gazu, które miały nam służyć zimą.
Przekazanie gigantycznych pieniędzy na pomoc obywatelom i firmom to nie wszystko. Niemcy realizują również plan uzupełnienia magazynów gazu. Z najnowszych wyliczeń wynika, że udało im się już osiągnąć zapełnienie rezerw na poziomie 84 proc.