Rzeź na złotym. Frank szwajcarski przebił granicę 5 złotych
Kursy walut
W środę 21 września Narodowy Bank Polski opublikował tabelę średnich kursów walut. Kolejna zostanie opublikowana dziś — w czwartek 22 września. Dane są aktualizowane każdego dnia roboczego ok. godz. 12, na stronie NBP.
Kursy walut NBP — środa 21 września
- kurs dolara - 4,7919;
- kurs euro - 4,7449;
- kurs franka szwajcarskiego - 4,9687;
- kurs funta - 5,4289.
Kursy walut dzisiaj
Po raz pierwszy od 2015 roku frank szwajcarski kosztuje więcej niż 5 złotych. Eksperci przewidują, że to nie jest jednorazowy wybryk i frank na dobre zakotwiczy na tej pozycji. Dlaczego? Zapowiedź Putina dotycząca mobilizacji wojska spowodowała wśród inwestorów awersję do ryzyka. A to oznacza, że o wiele chętniej kupują stabilne waluty, określane mianem bezpiecznych przystani. Należy do nich właśnie frank szwajcarski, złotówka zaś uważana jest za walutę mało stabilną i ryzykowną. Tym bardziej że Polska — w geopolitycznym ujęciu — leży w regionie, w którym toczy się wojna.
Frank zaczął gwałtownie drożeć jeszcze wczoraj, wartość złotego w stosunku do pozostałych walut również spadła. Euro i dolar też zaczynają się powoli zbliżać do magicznego poziomu 5 złotych. Analitycy skupiają się jednak na franku i przewidują, że przez raz przebitą granicę trudno będzie wrócić i frank zadomowi się powyżej 5 zł. To ponury scenariusz dla frankowiczów. Jak zauważa BusinessInsider.pl W Polsce jest 370 tys. kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich (spłacanych przez około 630 tys. osób) o wartości pozostającej do spłaty sięgającej 90 mld zł.
To kredyty mające zmienne oprocentowanie (uzależnione od stawki SARON 3M), więc im wyższe stopy procentowe w Szwajcarii, tym droższa obsługa kredytu. Dodatkowo wysokość długu wyrażonego w złotych i rat zależy od kursu franka: im droższy frank, tym większy dług w złotych.
- Pozytywne dla złotego tendencje z początku tygodnia wygasły, a dodatkowym katalizatorem strachu na rynkach są informacje o częściowej mobilizacji w Rosji zwiastujące eskalację działań wojennych — zauważa Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.
Kalendarium wydarzeń gospodarczych
Kalendarium najważniejszych wydarzeń gospodarczych na czwartek 22 września 2022 r. opublikowane na stronie internetowej Macronext.
- 09:00 - Węgry — stopa bezrobocia;
- 09:30 - Szwajcaria — decyzja w sprawie stóp procentowych;
- 10:00 - Polska — koniunktura gospodarcza;
- 10:00 - Norwegia — decyzja w sprawie stóp procentowych;
- 13:00 - Turcja — decyzja w sprawie stóp procentowych;
- 13:00 - Wlk. Brytania — decyzja w sprawie stóp procentowych;
- 14:00 - Polska — podaż pieniądza;
- 14:30 - USA — saldo rachunku bieżącego (USD).
Masz propozycję tematu? Chcesz opowiedzieć ciekawą historię? Odezwij się do nas na kontakt@innpoland.pl