Porażka była spektakularna, ale PiS nie rezygnuje. Kaczyński chce Mieszkania Plus 2.0

Katarzyna Florencka
15 października 2022, 17:20 • 1 minuta czytania
Mało było PiS spektakularnego fiaska programu Mieszkanie Plus. Jarosław Kaczyński podczas objazdu po Polsce uparcie powraca do jednego z flagowych programów swojej partii. Na sobotnim spotkaniu z wyborcami zapowiedział, że w razie wygranej PiS w wyborach Mieszkanie Plus powróci – w "formule, która tym razem przyniesie sukces".
Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce powrotu do programu Mieszkanie Plus Fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mieszkanie Plus powróci?

Podczas spotkania z wyborcami PiS w Myszkowie prezes Jarosław Kaczyński po raz kolejny przyznał, że program Mieszkanie Plus nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań.

– Program Mieszkanie Plus zakładał budowę znacznie większej liczby mieszkań. W tej chwili jest to zaledwie 40 tys. mieszkań, włącznie z tymi, które są obecnie w budowie. Oddano do użytku mniej niż 20 tys. – stwierdził Kaczyński. Według raportu NIK z marca 2022 roku do 31 października 2021 roku wybudowanych było 15 tys. mieszkań, a kolejne 20,5 tys. miało być w budowie.

Kto odpowiada za tę sytuację? Prezes PiS po raz kolejny za fiasko Mieszkania Plus winił deweloperów i ich wysokie marże, jak również spółki i instytucje państwowe, które miały utrudniać pozyskiwanie gruntów pod budowę.

– Stykamy się z interesami deweloperskimi i grup korporacyjnych, które nie chcą sprzedać swojej własności – stwierdził Kaczyński. Jak dodał, "dziś trudno naruszyć interesy deweloperów", ale po wyborach PiS "podejmie tę sprawę po raz kolejny w formule, która tym razem przyniesie sukces".

Porażka Mieszkania Plus

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, historia programu Mieszkanie Plus sięga roku 2016 roku, kiedy to rząd wyszedł z pomysłem budowania tanich mieszkań na wynajem w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego. Założeniem następcy Mieszkania dla Młodych i Rodziny na Swoim było zakładanie inwestycji mieszkaniowych w całej Polsce.

Miały być one realizowane w bezpośredniej współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, prywatnymi inwestorami oraz spółkami Skarbu Państwa. Mieszkanie Plus, którego głównym celem było zwiększenie dostępności tanich mieszkań dla osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Niewiele zostało po hucznych obietnicach, że w ramach programu powstanie 100 tys. mieszkań – udało się wybudować zaledwie jedną czwartą z nich, a już w 2021 roku było wiadomo, że Mieszkanie Plus nie będzie kontynuowane.