Budownictwo tradycyjne a drewniane. Tu sprawdzisz, jak duża różnica dla środowiska jest między nimi

Dawid Wojtowicz
16 lutego 2023, 10:02 • 1 minuta czytania
W dyskusji o zmianach klimatycznych i działalności człowieka często pojawia się temat śladu węglowego, całkowitej sumy emisji gazów cieplarnianych. Im mniejszy ślad, tym mniejsze obciążenie dla środowiska. Ta dyskusja toczy się też w budownictwie, czego najnowszym przykładem jest dostępny online kalkulator MOD21 porównujący ślad węglowy budownictwa tradycyjnego i drewnianego.
Dostępny online kalkulator MOD21 porównuje ślad węglowy budownictwa tradycyjnego i drewnianego. Narzędzie przygotowała Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) z inicjatywy spółki MOD21 należącej do Grupy ERBUD Materiały prasowe / Grupa ERBUD
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Udostępniony w sieci nowoczesny kalkulator został opracowany we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH) z inicjatywy spółki MOD21 należącej do Grupy ERBUD. Dzięki temu narzędziu osoby zainteresowane przyszłą budową mogą sprawdzić, jaki jest poziom emisji dwutlenku węgla dla budownictwa opartego na betonie oraz na modułach z drewna.

Dlaczego w ogóle warto zrobić takie porównanie? Jak tłumaczy prof. dr hab. inż. Paweł Bogacz z AGH, który na potrzeby tego projektu dokonał szczegółowych obliczeń dla obiektów budowanych w technologii tradycyjnej oraz w technologii modułowej drewnianej, cyfrowy kalkulator ma pokazać skalę różnicy w emisjach śladu węglowego generowanych przez oba rodzaje budownictwa.

– Głównym zadaniem kalkulatora jest orientacyjne wyliczanie śladu węglowego. Chcemy, aby klient mógł sprawdzić, jak wygląda poziom emisji CO2 dotyczący obiektu w fazie jego stworzenia, przewiezienia surowca na plac budowy oraz samego procesu budowy – tłumaczy naukowiec. Do przeprowadzenia obliczeń w aspekcie murowanym i modułowym sprawdzono, jakie surowce, w jakiej ilości i ile paliwa, ciepła czy energii elektrycznej zużywa się podczas konkretnej budowy.

Liczący ślad węglowy kalkulator dla budownictwa ma wspierać popularyzowanie przyjaznych dla środowiska praktyk w całej branży. Okazuje się, że różnica między budownictwem tradycyjnym a drewnianym jest ogromna. Według bazy Ökobaudat 1 m3 betonu emituje 246 kg CO2, a 1 m3 drewna konstrukcyjnego daje wynik -767 kg CO2 w fazie wzrostu. Jak widać, dysproporcja jest znaczna.

– Biorąc pod uwagę kwestię zmian klimatycznych, lepszym typem budynku wydaje się budynek modułowy z drewna, choć jesteśmy świadomi, że zastąpienie konstrukcji tradycyjnej drewnianą nie zawsze jest możliwe – argumentuje prof. Bogacz. Potwierdza, że drewno to przyszłość budownictwa, lecz dodaje, że musimy mieć świadomość jego możliwości nośnych (i tu pewnie nigdy nie zastąpimy w całości stali oraz betonu), a także korzystać z tego zasobu odpowiedzialnie, gdyż mimo tego, że jest odnawialny, to potrzebuje na to czasu.

Głównym elementem wpływającym na ujemny ślad węglowy modułów jest drewno. Jest to bowiem produkt, który posiada znacząco ujemny ślad węglowy. Wiąże się to z faktem odnawialności tego surowca, ale przede wszystkim z tym, że drzewa i w ogóle rośliny asymilują w czasie swojego życia CO2, który jest potrzebny do prowadzenia przez nie procesu fotosyntezy, a przez ten proces do ich wzrostu. Można więc powiedzieć, że CO2 jest niezbędne dla roślin, a dla nas niezbędne będą rośliny, głównie drzewa i drewno. Oczywiście musimy widzieć w aspekcie powyższego proces korzystania z drewna w sposób odpowiedzialny.PROF. PAWEŁ BOGACZAkademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (AGH)

Pracę nad kalkulatorem trwały kilka miesięcy i składały się z czterech głównych faz. W pierwszej przyjęto odpowiednią metodykę wyliczeń i wybrano sposób zbierania danych źródłowych. W etapie kolejnym zebrano dane o ilości zużytych materiałów, energii i innych mediów technologicznych oraz wskaźników przeliczeniowych dla śladu węglowego. W następnym etapie wykonano wyliczenia. Ostatnim krokiem było przygotowanie i walidacja kalkulatora w jego wersji webowej, dostępnej do powszechnego użytku.

W pozyskaniu danych źródłowych do wyliczeń w kalkulatorze pomogło przedsiębiorstwo budowlane Grupa ERBUD. Dla produktów budowlanych twórcy narzędzia posiłkowali się często normami uśrednionymi bądź opierali się na pracach laboratoryjnych prowadzonych w ramach współpracy Grupy ERBUD z Wydziałem Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Od kilku lat największa grupa budowlana w Polsce niebędąca częścią międzynarodowych holdingów sporo inwestuje w ekologiczne budownictwo modułowe. W listopadzie tego roku w podtoruńskim Ostaszewie otworzyła fabrykę MOD21, która zajmuje się produkcją właśnie drewnianych modułów. Na uroczystości obecny był m.in. profesor Schellnhuber nazywany "niemieckim papieżem klimatu".

MOD21 to marka, w ramach której Grupa ERBUD planuje realizację dużych budowli z obiektów modułowych z drewna – hoteli, biurowców, akademików, szpitali, budynków użyteczności publicznej. Grupa zamierza osiągnąć pełną moc produkcyjną zakładu w Ostaszewie w 2026 roku (ok. 100 tys. m2 powierzchni całkowitej modułów rocznie). Współtworzony przez MOD21 kalkulator dostępny jest pod tym adresem.